Na pomoc bezdomnym w zimie

Czasem potrzebne są zaledwie sekundy by uratować komuś życie, wystarczy nie przechodzić obojętnie, tylko wykręcić odpowiedni numer. Za oknami już chwycił mróz, jednak prawdziwa zima dopiero przed nami, dlatego stołeczne służby już teraz chcą uczulić mieszkańców na problem bezdomnych na Mazowszu.

- Od października przewieźliśmy do noclegowni już 60 osób - mówi Monika Niżniak ze stołecznej straży miejskiej - Ujawniliśmy już ponad 100 miejsc gdzie przebywają bezdomni - dodaje.

Najczęściej są to ogródki działkowe, często kanały ciepłownicze i pustostany. W przypadku natrafienia na takie miejsce strażnicy oferują bezdomnym pomoc w znalezieniu noclegowni. Jeśli napotkają osobę pijaną lub ewidentnie chorą interweniują, inaczej nie mogą nikogo zmuszać do opuszczenia takiego miejsca. Co ciekawe coraz częściej wśród bezdomnych zdarzają się całe rodziny, nierzadko z małymi dziećmi.

- Tutaj nasza pomoc jest natychmiastowa, szukamy z pomocą OPS'ów schronisk i noclegowni i od razu tam przewozimy. Nie jest to jednorazowe, często wracamy do takich miejsc by sprawdzić czy wszystko w porządku - tłumaczy rzeczniczka.

Jak mądrze pomagać?

W tym roku strażnicy miejscy będą dowozić ciepłe posiłki bezpośrednio do miejsc przebywania takich osób. W zeszłym roku w ten sposób wydano około ośmiu tysięcy posiłków. Jednak ważne jest także wsparcie ze strony okolicznych mieszkańców.

- Jeśli przyzwyczaimy osobę mieszkającą w altanie śmietnikowej, czy na klatce, że dostanie od nas pomoc, ona nie opuści takiego miejsca - dodaje Niżniak - A jest to na dłuższą metę dla niej niebezpieczne.

O wiele lepszym wyjściem jest zadzwonić pod 986, czyli numer straży miejskiej. Oprócz tego na nadchodzącą zimę przygotowano infolinię 987, pod którą można dowiedzieć się gdzie szukać pomocy i noclegu. Na terenie województwa mazowieckiego przygotowano ponad 3 tysiące miejsc noclegowych i 28 jadłodajni. A tylko według statystyk straży miejskiej pomoc potrzebna jest już teraz - od października 41 osób bezdomnych przekazano pogotowiu.

TOK FM PREMIUM