Zmiany na polskich drogach: pojedziemy szybciej, trudniej będzie o prawo jazdy na motocykl

PRZEGLĄD PRASY. Posłowie postanowili dać polskim kierowcom prezent od stycznia 2011 r.- czytamy w "Polsce The Times". Od tego dnia wzrosną maksymalne prędkości na autostradach i dwupasmowych drogach ekspresowych. Dzięki temu - pisze gazeta - będziemy mogli jeździć trochę szybciej, nie martwiąc się o mandaty.

Jeszcze przez miesiąc na polskich autostradach będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 130 km/godz. Nowe przepisy podnoszą limit do 140 km/godz. Szybciej będzie można jeździć również na drogach ekspresowych, ale tylko tych dwupasmowych, gdzie ograniczenie prędkości ustalono na poziomie 120 km/godz., zamiast dotychczasowych 110 km/godz.

"Polska The Times" wylicza, że nowy rok ma też przynieść zmiany w szkoleniu kierowców. Dostęp młodych ludzi do motocyklowej kategorii A będzie trudniejszy niż dotychczas. Przyjęta przez Sejm ustawa o kierujących pojazdami ogranicza dostęp mało doświadczonym motocyklistom do tzw. ciężkich motocykli, czyli m.in. ścigaczy. Wprowadzono nową kategorię prawa jazdy A2. Uprawnia ona do kierowania motorami o mocy do 35 kW. Dopiero po zdobyciu takiego dokumentu i co najmniej dwuletnim stażu kierowcy będą mogli zacząć się starać o kategorię A. Przy czym minimalną granicę wieku pozwalającą na zdobycie kategorii A przesunięto z 18 na 24 lata.

Nowością - czytamy w dzienniku - są też kursy reedukacyjne. Podzielono je na trzy kategorie, z których pierwsza dotyczy kierowców, którzy nałapali maksymalną ilość punktów karnych. Nie będą oni jak do tej pory musieli zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy, lecz wziąć udział w kursie. Nie określono jeszcze ich zakresu, ale mają być one bardziej dolegliwe dla piratów drogowych niż to było dotychczas. Na kursy zostaną też wysłani kierowcy, którzy nadużywają alkoholu lub zostali złapani, gdy prowadzili samochód pod wpływem narkotyków.

TOK FM PREMIUM