Pacjenci szpitala będą mogli rejestrować się sami bez kolejek

Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy stworzyli System Rejestracji Elektronicznej. Infokiosk to maszyna, w której możemy zarejestrować się na wizytę u lekarza.

- Zaletą tego systemu jest to, że rejestruje na wizytę do lekarza u którego byliśmy wcześniej, mamy zapewnione to, że będzie znał historię naszej choroby, będzie znał nas jako pacjenta - wyjaśnia rzeczniczka szpitala Marta Laska. - Ma na swoim komputerze w systemie na każdy dzień listę pacjentów, którzy zarejestrowali się zarówno w systemie tradycyjnym jak i przez Infokiosk - dodaje Laska.

Pan Kazimierz przechodzi z długiego ogonka, by skorzystać z Infokiosku, ale potrzebuje pomocy: - Chciałbym do doktor Motyl już kolejny raz - tłumaczy pracownikowi. - Niestety jest jakiś problem, ten gabinet chyba nie jest jeszcze w bazie - odsyła z kwitkiem pana Kazimierza pracownik szpitala.

Prosta rejestracja pacjentów

- Rejestracja jest prosta - tłumaczy autor "kiosku", Kierownik Sekcji Utrzymania i Rozwoju Systemów Informatycznych Szpitala Maciej Pieczka. - Na pierwszym ekranie mamy prezentację tego co pacjent może zrobić i po akceptacji pacjent jest proszony o podanie nazwiska - tłumaczy Pieczka. - Pisanie odbywa się z pomocą palca na ekranie dotykowym. System prosi nas o podanie numeru PESEL. Po zweryfikowaniu system ten pozwala nam wybrać opcję, możemy się albo zarejestrować, albo sprawdzić zaplanowane wizyty jakie mamy w poradni - dodaje Pieczka.

Na pierwszą wizytę trzeba przyjść ze skierowaniem i z ubezpieczeniem i zarejestrować się tradycyjnie w okienku. Każdą kolejną wizytę można już zrealizować w Infokiosku. Na pomysł Infokiosku wpadł Dyrektor do spraw Technicznych i Logistyki Jacek Kryś.

- Kiedy byłem na wakacjach w Hiszpanii, kupowałem bilet do metra, zorientowałem się, że cała Hiszpania, Barcelona kupuje bilety w automacie, nikogo to nie dziwi, wszyscy sobie świetnie z tym radzą. I pomyślałem sobie dlaczego nie wprowadzić dodatkowej takiej funkcjonalności u nas - podkreśla Kryś.

Urządzenie jest prototypem

- Został opracowany przez pracowników szpitala, zarówno w zakresie oprogramowania, jak i prac integracyjnych z naszą szpitalną bazą danych. Te maszyny są dużo tańsze niż rejestratorka. Ale podkreślam, że z rejestratorek nie zrezygnujemy, bo panie maja większą wiedzę, a to jest tylko maszyna.

Jeśli system się sprawdzi dyrekcja szpitala wprowadzi jeszcze dwa takie Infokioski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM