Nowa jednostka w wojsku - do "przekuwania wniosków w doktryny"

PRZEGLĄD PRASY. Powstaje wojskowa centrala, w której będą zbierane i przetwarzane dane płynące między innymi z zagranicznych operacji - ustaliła "Rzeczpospolita". Chodzi o powstające w Bydgoszczy Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Gazeta wyjaśnia, że dzięki zbieraniu doświadczeń, z którymi żołnierze spotykają się między innymi na misjach, jednostka zajmie się usprawnieniem organizacji i poprawą wyposażenia armii. Formalnie ruszy 1 stycznia 2012 roku, ale prace nad projektem już trwają. Kompletowany jest zespół analityków, który ma liczyć 100 osób, z czego 10-15 procent mają stanowić pracownicy cywilni. Instytucją pokieruje generał Franciszek Kochanowski.

"Rzeczpospolita" pisze, że jedna z komórek Centrum będzie zbierała wnioski z misji i ze wszystkich innych operacji i ćwiczeń wojskowych. Informacje mają przesyłać wszystkie rodzaje wojsk: lądowe, marynarka, lotnictwo i specjalne. Następnie będą analizowane, po czym przekuwane w doktryny, czyli zasady, na jakich ma funkcjonować wojsko. Na początek mają być testowane w wybranych jednostkach. Jeśli się sprawdzą, będą wdrażane w całej armii.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM