Peron rodem z Hogwartu, czyli nowy rozkład jazdy na Śląsku

Kompletny chaos i dezinformacja. To, co dzieje się na katowickim dworcu, przechodzi ludzkie pojęcie. Kasjerki sprzedają bilety na nieistniejące pociągi, podróżni biegają i szukają swojego peronu, czas odjazdu to wolna amerykanka. Jest też peron na miarę Hogwartu. Od 12 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy.

Znany z literatury peron 9 i 3/4 jest magicznie ukryty przed mugolami. W Katowicach, według nowego rozkładu jazdy, pociągi odjeżdżają z peronu piątego. - Peronu piątego, którego nie ma. Jak w "Harrym Potterze" - skarży się reporterce TOK FM pasażerka.

Na katowickim dworcu, rzeczywiście, dzieją się rzeczy magiczne... Pociągi odjeżdżają też z nieczynnego peronu pierwszego.

- Wszyscy czekają przed tablicami i nikt o niczym nie wie - mówi jeden z podróżnych. - O której godzinie? Podali mi tylko przedziały czasowe. Będę oscylować między jednym i drugim peronem biegając z tą walizką - dodaje zdenerwowana kobieta.

Dzień po wprowadzeniu w życie zmian, Przewozy Regionalne zorganizowały na ten temat konferencję "w tajemniczej krainie". - Nieprzypadkowo zaprosiłem państwa na halę napraw, gdyż jest to klucz do zrozumienia problemu - tłumaczy Przemysław Gardoń, dyrektor śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych. Na spotkaniu można się było dowiedzieć, że od 12 grudnia do 17 stycznia z rozkładu znikło 56 połączeń, bo najkrócej rzecz ujmując, pociągi są stare i w zimie mogą się psuć.

Dlatego jest też rozkład jazdy tymczasowy, a wszystko to w uzgodnieniu z PLK. - Jest wydrukowany taki rozkład, jaki został uzgodniony z Polskimi Liniami Kolejowymi - dodaje Gardoń.

Karol Trzoński, dyrektor PLK w Katowicach wyjaśnił TOK FM, że peron piąty, który miał zostać uruchomiony na starym dworcu, jeszcze nie funkcjonuje. Nie wiadomo, kiedy zacznie funkcjonować - na pewno nie w najbliższym czasie. Czas remontu peronu pierwszego też się wydłużył i też nie wiadomo, kiedy ten peron zacznie działać. - Chcieliśmy, żeby pasażer był pewny, że jednostka przyjedzie - tłumaczył wprowadzone zmiany w rozkładzie jazdy Gordoń.

Z pewnością przyjedzie. A świstak zawija w te sreberka...

TOK FM PREMIUM