?Potrzebna nam jedność narodu''. Komorowski w ''Wujku''

- Muzeum Wujka to kotwica naszej narodowej pamięci - napisał w księdze pamiątkowej Izby Pamięci Kopalni Wujek Bronisław Komorowski. Prezydent przyjechał do Katowic na uroczystości upamiętniające dziewięciu górników zastrzelonych w kopalni Wujek. Od tej największej tragedii stanu wojennego mija 29 lat

-Każdy z nas ma swoje własne wspomnienia ze stanu wojennego. Ja chciałbym w tym miejscu powiedzieć, że chyba nie było straszniejszej chwili w obozach internowania, także w tych, w których ja siedziałem, niż te chwile, w których dochodziły informacje o dwóch wydarzeniach - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent mówił o podziemnym strajku w kopalni Piast, a także dramacie górników w kopalni Wujek. - Myśleliśmy o tym z lękiem - dodał prezydent. Bronisław Komorowski uważa, że dzisiaj potrzebna nam jest jedność narodu.

- To co nam jest potrzebne, a jest nam potrzebna jedność narodu, może się dokonać tylko i wyłącznie w oparciu o fundament prawdy, ale także fundament sprawiedliwości, jeżeli chodzi o ocenę tego co się dzieło - mówił Komorowski. Według niego łatwiej by było szukać jedności narodu, gdybyśmy mogli jako społeczeństwo i państwo zrobić więcej i skuteczniej jeśli chodzi o sadową ocenę z tymi strasznymi wydarzeniami stanu wojennego.

Prezydenta powitał i oprowadzał po Izbie szef Społecznego Komitetu Pamięci Górników Kopalni "Wujek" Krzysztof Pluszczyk. Bronisław Komorowski spotka się także z rodzinami poległych górników i zje z nimi obiad, głównym punktem obchodów będzie apel poległych przed krzyżem-pomnikiem.

Górnicy z "Wujka" zastrajkowali 13 grudnia 1981 r., domagając się uwolnienia przewodniczącego kopalnianej "Solidarności" Jana Ludwiczaka. Potem zażądali też m.in. zniesienia stanu wojennego i zwolnienia wszystkich internowanych. 16 grudnia milicja i wojsko otoczyły kopalnię. W czasie szturmowania zakładu padły strzały. Na miejscu zginęło sześciu górników, trzej inni zmarli na skutek odniesionych ran.

Prawomocny wyrok, skazujący byłych milicjantów za strzelanie do górników na kary od 3,5 do 6 lat więzienia, zapadł dopiero po blisko 15 latach rozpatrywania tej sprawy, w czerwcu 2008 roku. W kwietniu ubiegłego roku wyrok ostatecznie utrzymał Sąd Najwyższy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM