W sztabie WOŚP przygotowania do 19-ego finału

120 tysięcy wolontariuszy, 1500 sztabów na całym świecie. Trwają przygotowania do 19 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 9 stycznia 2011 roku. Tym razem pieniądze zbierane będą dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

- Będziemy zbierali pieniądze na urologię i nefrologię, czyli mówiąc najprościej na chore nerki, a także układ moczowy u dziecka. Na pewno Państwo słyszeliście o historii Tomka, który miał przeszczep wątroby. Jest to skutek zatruć i lekkomyślności ludzi dorosłych, czyli nas. Dzieci ulegają zatruciom, mają wady wrodzone i wtedy trzeba to diagnozować ultranowoczesnym sprzętem a później leczyć - mówi Jerzy Owsiak, szef WOŚP.

Sprzęt zakupiony za zebrane pieniądze trafi do około 30 szpitali w całym kraju. - Dla nefrologii gramy po raz drugi. Ostatni raz graliśmy 10 lat temu, od tego czasu nikt tego sprzętu nie odnowił i dlatego trzeba kupić nowy. Natomiast dla urologii gramy po raz pierwszy, ale te dwie dziedziny łączą się ze sobą. Chcemy sprawić, żeby dziecko nie jechało do jednego, dwóch centrów w Polsce, tylko żeby miało krótszą drogę - tłumaczy Owsiak.

Finał będzie można oglądać w TVP 2 i TVN. - Całą niedzielę będziemy ze sobą. Będziemy mówili o dobrych rzeczach i o tym, że Polacy jednak nie są narodem, który jest tylko przejęty swarami, ale twórczym, który potrafi coś zrobić - dodaje Owsiak.

Podczas 18-ego finału udało się zebrać rekordową kwotę - blisko 43 miliony złotych.

DOSTĘP PREMIUM