Kardynał Dziwisz: Niech w Polsce żyje się lepiej
Kardynał Dziwisz powiedział, że to spotkanie to dzielenie się chlebem, dobrem i miłością z tymi, którzy nie zawsze są kochani, tolerowani, a "przecież są naszymi braćmi". Życzył wszystkim błogosławionych świąt, radości i życzliwości ze strony wszystkich ludzi. - Dobrych Świąt i Nowego Roku, aby był szczęśliwszy - życzył kardynał.
Wieczerza u zakonników
Na wieczerzy u zakonników serwowano tradycyjne świąteczne potrawy: barszcz z uszkami, ziemniaki, smażoną rybę, surówkę z kapusty, napoje, drożdżówki i jabłka. Po wieczerzy każdy uczestnik otrzymał paczkę z żywnością na święta. A w niej konserwy mięsne i rybne, herbatę, cukier, kakao, dżem, czekoladę, ciastka i owoce. W czasie wieczerzy grał i śpiewał franciszkański zespół muzyczny "Fioretti". Wieczerzę wigilijną zorganizowali wspólnie Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Ojcowie Franciszkanie przy udziale Urzędu Wojewódzkiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Kuchni Brata Alberta i Przytuliska dla Bezdomnych Mężczyzn.
Osobne życzenia Kardynał Dziwisz złożył Polsce. - Polsce życzę, aby ludzie, którzy nie mają dachu nad głową czy być może nie mają wystarczająco pożywienia, aby mieli lepiej i aby lepiej się im żyło. Wspomniał również wszystkie rodziny, które w tym roku straciły najbliższych w katastrofie pod Smoleńskiem. Stwierdził, że ten dzisiejszy dzień musi być dla nich szczególnie bolesny. Złożył im wyrazy współczucia i zapewnił: "Jesteśmy blisko Was".
Najstarsza Szopka w Polsce
Kard. Dziwisz pod koniec swojego wystąpienia zebranych na klasztornych krużgankach zaprosił na Pasterkę do franciszkanów bądź na Wawel. Pasterka u Franciszkanów będzie jak zwykle nietypowa. O godzinie 22 rusza tam 19. już żywa szopka. W tym roku na Żywej Szopce pojawiły się m.in. Theatrum Mundi i Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli w Wieliczce. Franciszkanie od początku wystawiają szopkę tylko trzy dni w roku: w Wigilię, w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia. To szopka o najstarszych tradycjach w Polsce.
Osiołka, koniki, lamy, owce i kozy z Ogrodu Zoologicznego i Uniwersytetu Rolniczego będzie można zobaczyć dopiero na dwie godziny przed Pasterką. O 22.00 Theatrum Mundi z Krakowa wraz z klerykami franciszkańskiego seminarium wystawią jasełka. Później, do samej północy zaplanowano wspólne kolędowanie z zespołem "Fioretti".
W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia, szopkę będzie można oglądać od godz. 14.00. Swój program świąteczny przedstawią m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej ss. Urszulanek w Krakowie oraz Krakowski Chór Młodzieżowy "Płomień". W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, na wspólne kolędowanie zakonnicy zapraszają również od godz. 14.00. Tego dnia usłyszymy Koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce, góralskiego zespołu "Majeranki" oraz krakowskiego zespołu "W Miłości Zwycięstwo". Jasełka przedstawią uczniowie z Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie.
Ponadto organizatorzy zaplanowali konkursy dla dzieci. Impreza w całości będzie transmitowana w internecie na stronie: www.szopka.franciszkanie.pl
-
W co gra Duda w sprawie "lex Tusk"? Prawnik łapie się za głowę: Ekwilibrystyka. Nie potrafię się doszukać logiki
-
"Lex Tusk" to dopiero początek? Strach może popchnąć Kaczyńskiego "do najgorszych rzeczy"
-
Śmierć ciężarnej Doroty z Nowego Targu. "Tam, gdzie aborcja jest nielegalna, pacjentki umierają w szpitalach"
-
Andrzej Duda przehandlował podpis za stołki? "Sprawa ma drugie dno"
-
To nie był dobry tydzień PiS. "Przerzucają się winą jak gorącym kartoflem. To będzie narastać"
- Hanna Machińska Człowiekiem Roku 2023 "Gazety Wyborczej"
- Wielka rakieta "buuu" - przeleciała. I podniosłość obrad Rady Miejskiej [613. Lista Przebojów TOK FM]
- Zaskakujące biografie, bohaterstwo i tragedie. Ciąg dalszy historii wokół polskich samolotów wojskowych
- Nowelizacja Dudy naprawi "lex Tusk"? Prawnik nie ma złudzeń. "To farsa"
- Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa łaski. "Wyłączna kompetencja prezydenta"