Film o Powstaniu Wielkopolskim? "Potrzeba wiedzy w podręcznikach i kinie"

Jest plan wzbogacenia podręczników szkolnych do historii o wiadomości na temat Powstania Wielkopolskiego. To, co teraz przekazują nauczyciele w szkołach, to stanowczo za mało - przekonują władze Wielkopolski. I podkreślają, że to, co wydarzyło się w Poznaniu 92 lata temu było jedynym zwycięskim zrywem niepodległościowym. Dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi.

Urząd marszałkowski województwa wielkopolskiego stawia ma multimedia. O powstaniu Wielkopolskim ma być dużo i głośno nie tylko w regionie, ale całej Polsce. - Chcemy by każdy młody Polak jak najwięcej dowiedział o tym Powstaniu- mówi TOK FM marszałek Marek Woźniak. I podkreśla, że chce rozpocząć od sprawdzenia treści podręczników szkolnych, bo jego zdaniem są one niewystarczające. - Musimy dokładnie rozpoznać co jeszcze można zrobić, by ten przekaz o Powstaniu Wielkopolskim jak najlepiej trafiał do młodych Polaków - podkreśla marszałek Wielkopolski Marek Woźniak. - Zajęcia fakultatywne na ten temat to za mało. To muszą być obowiązkowe teksty w podręcznikach - dodaje.

W planach jest również nakręcenie filmu o Powstaniu Wielkopolskim, miałby się on pojawić w jednej ze stacji telewizyjnych oraz na płytach. - Chcielibyśmy nakręcić film, który dotrze do szerokich rzesz Polaków. Mamy nadzieję, że na ten pomysł odpowie polska kinematografia - mówi Marek Woźniak.

Wczoraj główne obchody z okazji 92 rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Poznaniu. Dziś uroczystości przeniosą się do Warszawy - na Grób Nieznanego Żołnierza oraz na warszawskie Powązki, gdzie spoczywa wielu wielkopolskich powstańców.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM