Abp Michalik do księży: Nie bądźcie pazerni

PRZEGLĄD PRASY. Kapłan powinien unikać chciwości i powstrzymywać się od prowadzenia wszelkiego rodzaju handlu - pisze w liście księży archidiecezji przemyskiej abp Józef Michalik. To mocny gest arcybiskupa - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

List od abp. Michalika księża otrzymali jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Mogli w nim przeczytać m.in. że kapłan powinien "prowadzić czysty i klarowny rachunek z ludźmi w sprawach finansowych" oraz o stanie duchowieństwa, że panuje w nim "duchowe ubóstwo współczesnego księdza polskiego, to wyzbycie się pewności siebie, tego rodzaju zarozumiałości, a może i pychy zawodowej, że moje metody posługiwania są słuszne i wystarczające".

Michalik przestrzega przed "wyznaczeniem stawek za posługi duszpasterskie". Podkreśla, żeby kapłani zwracali szczególną uwagę na sytuację konkretnego parafianina, a składana przez niego ofiara "musi pozostać ofiarą, a nie taksą czy ceną za posługę".

- Abp Michalik zwrócił uwagę na ważny problem. Taki list powinni dostać księża w całej Polsce - mówi "Gazecie Wyborczej" ks. Paweł z archidiecezji krakowskiej. Podkreśla, że nie trzeba daleko szukać przykładów, o których pisze arcybiskup w swoim liście. Gazeta z kolei zaznacza, że to nie pierwszy taki list abp. Michalika do kapłanów, ale żaden poprzedni nie był tak mocny. "GW" podkreśla również, że list arcybiskupa został wysłany do księży w podobnym czasie, w którym gazeta opublikowała list o. Ludwika Wiśniewskiego, który skrytykował stan polskiego kapłaństwa .

Wybierz najgłupszego przestępcę 2010 roku

DOSTĘP PREMIUM