Uważajmy z fajerwerkami. Poznaj zasady bezpieczeństwa

Chcieli przygotować petardy na Sylwestra i spalili mieszkanie. To trzej 15-latkowie z Chełma na Lubelszczyźnie. Wszyscy trafili do szpitala; jeden ma poparzoną skórę. Dzisiejszej nocy pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa podczas używania fajerwerków.

W czwartek, dzień przed Sylwestrem, chłopcy byli w mieszkaniu w bloku razem z babcią jednego z nich. Chcieli zrobić fajerwerki własnej konstrukcji. W efekcie doprowadzili do pożaru. Z balkonu wzywali pomocy. Zauważył to jeden z sąsiadów; zadzwonił na policję i straż pożarną. Chłopcy i 50-letnia kobieta trafili do szpitala z objawami zatrucia dymem. Jeden z nastolatków miał też poparzoną skórę. W mieszkaniu spaliła się kuchnia.

To nie pierwszy przypadek "zabawy" z fajerwerkami na Lubelszczyźnie. We wtorek w Lubartowie 11-latek z kolegą odpalali petardy. Jedna z nich wybuchła chłopcu z dłoniach. Trafił do szpitala.

Policja przypomina: odpalaniem petard i fajerwerków powinny się zajmować wyłącznie osoby dorosłe. Trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Petardy i sztuczne ognie należy kupować w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach.

2. Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania; na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.

3. Nie wolno odpalać fajerwerków z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.

4. Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane.

DOSTĘP PREMIUM