Zaczyna się Rok Czesława Miłosza. Będą kontrowersje?

W lipcu 2010 roku Sejm przegłosował uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Przez cały nowy rok odbywać się będą uroczystości i okolicznościowe imprezy poświęcone twórczości poety. Rok Miłosza świętuje też Litwa, skąd poeta pochodził, i wiele innych krajów.

Na stronie internetowej www.milosz365.pl Instytut Książki, koordynator Roku Miłosza, informuje o planowanych wydarzeniach. Najważniejszy punkt obchodów Roku Miłosza to druga edycja Festiwalu Miłosza w Krakowie, która odbędzie się w dniach 9-15 maja 2011 r. Rok Miłosza świętowany będzie także m.in. na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu i Rosji.

Litwa też świętuje setną rocznicę urodzin poety

Przy okazji uchwalenia przez litewski parlament decyzji o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Miłosza na Litwie Valentinas Stundys, przewodniczący parlamentarnej komisji edukacji, nauki i kultury, przypominał, że Miłosz był uznanym na całym świecie twórcą i dlatego w miejscu swego urodzenia zasługuje na odpowiednie obchody.

Poeta, prozaik, dyplomata, uciekinier polityczny, profesor

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie. Dzieła poety, prozaika, eseisty, tłumacza i laureata nagrody Nobla w roku 1980 zostały przetłumaczone na czterdzieści dwa języki. Miłosz, który młodość spędził w Wilnie, podczas okupacji przebywał w Warszawie, po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA i we Francji, gdzie w 1951 roku wystąpił o azyl polityczny. W 1960 r. wyjechał do Kalifornii. Przez dwadzieścia lat wykładał na uniwersytecie w Berkeley jako profesor języków i literatur słowiańskich. Do roku 1989 Miłosz publikował w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Został doktorem honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce oraz honorowym obywatelem Litwy i Krakowa. Zmarł 14 sierpnia 2004.

Rok Miłosza. Kontrowersje i festiwale

Twórczość Miłosza, zawierająca wiele krytycznych słów pod adresem Polski i Polaków, sprawiła, że podjęcie decyzji o ustanowienie roku 2011 rokiem poety nie obyło się bez kontrowersji. - Sześć lat, które minęły od śmierci Miłosza, nie stanowi jeszcze dystansu czasowego, z którego perspektywy można oceniać dorobek poety - mówiła w lipcu posłanka PiS Anna Sobecka, związana ze środowiskiem Radia Maryja. Także inny poseł PiS, Jan Dziedziczak, mówił wówczas, że - w jego opinii - należy znajdować takie osoby i promować takie autorytety, które łączą, a nie dzielą.

Niektóre inicjatywy upamiętniające Czesława Miłosza zdobyły dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu "Czesław Miłosz 2011 - Promesa". Program ten dysponuje budżetem 7 mln zł. Dofinansowane zostały konferencje, festiwale poezji i liczne wydania dzieł Czesława Miłosza.

DOSTĘP PREMIUM