Drożeją gazety: "Rzeczpospolita", "Fakt", "DGP" i in.

Podwyżka VAT, a przede wszystkim podwyżka cen papieru wpłynęła na podniesienie cen niektórych gazet - informuje Presserwis. Więcej zapłacimy za "Rzeczpospolitą", "Dziennik Gazetę Prawną", "Fakt" i niektóre tytułu Grupy Wydawniczej Polskapresse.

I tak "Rzeczpospolita" (Presspublica) zdrożała o 10 gr (do 3,50 zł); "Dziennik Gazeta Prawna" (Infor Biznes) - o 30 gr (do 2,90 gr);"Fakt" (Ringier Axel Springer Polska) - o 10 gr (za wydania od poniedziałku do środy i w soboty zapłacimy 1,50 zł, za wydania czwartkowe i piątkowe - 1,80 zł).

- Na wzrost ceny "Faktu" wpłynęła głównie podwyżka ceny papieru - tłumaczy w rozmowie z "Presserwisem" Roman Szczepanik, dyrektor ds. korporacyjnych i HR Ringier Axel Springer Polska. Koszt tony papieru gazetowego w porównaniu do cen z ub. roku wzrósł z 425 euro do 520 euro. W efekcie tego drukarnie wprowadzają podwyżki dla wydawców nawet o 20 procent.

Wśród gazet, które drożeją znajdują się niektóre tytuły Grupy Wydawniczej Polskapresse: za "Polskę Metropolię Warszawską" w poniedziałki trzeba zapłacić o 50 gr więcej - 2,50 zł, za "Polskę Gazetę Wrocławską" - o 20 gr więcej (1,80 zł wydanie codzienne, 2 zł piątkowe wydanie magazynowe), za "Polskę Dziennik Łódzki" - o 10 gr więcej (1,70 zł wydanie codzienne, 2,10 zł wydanie magazynowe). "Polska Dziennik Bałtycki" kosztuje teraz 1,60 zł (w ub.r. 1,50 zł), a w piątki 2,40 zł (2,20 zł), "Polska Gazeta Krakowska" - w poniedziałki 1,80 zł (1,70 zł), od wtorku do czwartku i w soboty 1,70 zł (1,60 zł), w piątki zaś - 2,20 zł (2 zł). Droższy jest także "Express Ilustrowany", ale tylko piątkowe wydanie magazynowe - 1,70 zł (1,60 zł).

Które gazety nie podrożeją?

Ceny nie zmieni "Polska Głos Wielkopolski". Zdaniem Krzysztofa Wiejaka, redaktora naczelnego "Dziennika Wschodniego" (również Media Regionalne), cena jego gazety także nie powinna wzrosnąć. Nie wiadomo, czy ceny podniesie "Gazeta Wyborcza" (Agora SA).

Z kolei "Polityka" Spółdzielnia Pracy ma na razie zapasy papieru, więc w najbliższym czasie nie planuje podwyżki ceny tygodnika "Polityka". Jednak Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy, nie wyklucza, że będzie to konieczne, jeśli wydawca będzie musiał płacić więcej za papier. Wzrostu cen swoich tytułów nie przewiduje Edipresse Polska SA.

Podwyżki cen papieru odczują w br. wydawcy tygodników lokalnych, ale nie są oni w stanie ocenić, w jakim stopniu, bo drukarnie nie poinformowały ich jeszcze, ile będą musieli płacić za ich usługi - pisze "Presserwis".

Więcej czytaj w "Presserwisie" .

 

Więcej o mediach na Tokfm.pl

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM