Poznań: Szpital Wojewódzki bez nowego kontraktu

Zrobił tak jak zapowiadał. Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu nie podpisał nowego kontraktu na prowadzenie oddziału ratunkowego. Uznał, że pieniądze proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - 15 tys. zł. na dobę, to za mało. Dyrektor domagał się ok. 30 tys. - bo tyle, jego zdaniem kosztuje utrzymanie oddziału. Negocjacje z Funduszem zakończyły się fiaskiem.

Dotychczas na prowadzenie oddziału ratunkowego szpital wojewódzki przy ul. Lutyckiej dostawał ok. 12 tysięcy złotych ryczałtem na dobę. To zdaniem przedstawicieli szpitala stanowczo za mało, tym bardziej, że pacjentów z roku na rok jest więcej. Lecznica postanowiła nie przedłużać umowy na 2011 rok.

- By skłonić dyrekcję do podpisania kontraktu Fundusz zaproponował lecznicy stawkę dobową o 3 tys. złotych wyższą od ubiegłorocznej - przyznaje w rozmowie z TOK FM Marta Banaszak-Osiewicz z wielkopolskiego NFZ. To jednak nie pomogło. Dyrekcja szpitala przy Lutyckiej nie podpisała nowego kontraktu.

- W porównaniu do kosztów, które musimy ponieść, by utrzymać SOR to kropla w morzu potrzeb- mówi TOK FM dyrektor szpitala Jacek Łukomski i podkreśla, że nie zamierza przyjmować niekorzystnego dla swojej placówki kontraktu.

NFZ rozkłada ręce, bo jak mówi dyrektor wielkopolskiego oddziału Zbigniewa Nowodworska nie jest w stanie wydać więcej pieniędzy. - Wiemy o problemach w finansowaniu oddziałów ratunkowych i bardzo chętnie staralibyśmy się wyrównać te koszty, podnosząc stawkę, ale niestety mamy kryzys. Brakuje nam pieniędzy na podstawowe świadczenia - tłumaczy Nowodworska. Podkreśla, że brak porozumienia ze szpitalem nie powinien odbić się na pacjentach. - Świadczenia medyczne będą udzielane nadal, bo dotychczasowa umowa obowiązuje do końca lutego.

- Od 1 marca będziemy rozliczać każdego pacjenta indywidualnie, jeśli Fundusz nam to odrzuci wystąpię na drogę sądową - zapowiada dyrektor szpitala wojewódzkiego. Zapewnia też, że pacjentów będzie dalej przyjmował. - Nikomu nie odmówimy pomocy - mówi Łukomski.

W tej chwili oddział ratunkowy oprócz szpitala wojewódzkiego w Poznaniu działa jeszcze w szpitalu miejskim im. J. Strusia, Centrum Medycznym HCP na 28 Czerwca 1956r oraz w szpitalu wojskowym przy ul. Grunwaldzkiej.

DOSTĘP PREMIUM