Akcja 1 proc. podatku. Kilkaset fundacji wróci na ministerialną listę

Jak dowiedziało się TOK FM resort pracy i polityki społecznej w tym roku łagodniej potraktuje fundacje i stowarzyszenia, które w terminie nie złożyły raportów finansowych ze swojej działalności.

Chodzi o głośną w połowie grudnia sprawę odebrania fundacjom i stowarzyszeniom prawa do otrzymywania 1 proc. podatku. Jak ujawniliśmy, ponad jedna czwarta organizacji pożytku publicznego straciła to uprawnienie, bo nie złożyła w terminie raportu finansowego. Wszystko przez zmianę przepisów - w tym roku obowiązek składania takich raportów wszedł w życie po raz pierwszy. Organizacje pożytku publicznego miały na to czas do września.

Okazało się, że ponad 2,5 tys. z nich nie złożyło sprawozdań w ogóle lub zrobiło to po terminie. Część organizacji - z powodu widma odebrania im 1 proc. podatków - przedstawiła lub uzupełniła raporty do 15 grudnia. I te obejmie tzw. abolicja.

- Z analizy tych sześciuset organizacji, które dosłały nam raporty lub uzupełniły poprzednie wynika, że znakomita większość z nich na tę listę wejdzie - zapewnia Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w ministerstwie. - Do tej pory organizacje pożytku publicznego nie miały obowiązku składania sprawozdań ze sposobu wydatkowania przekazanych 1 procenta podatku. W tej chwili taki obowiązek jest. Reguluje to rozporządzenie.

Zdaniem Więckiewicza przepisy wprowadzono by działania stowarzyszeń czy fundacji, które dysponują pieniędzmi publicznymi były bardziej przejrzyste. Według informacji resortu w poprzednich latach ok. 1,8 tys. organizacji pożytku publicznego w ogóle nie informowało, na co przeznaczyło pieniądze uzyskane od podatników.

Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymywania podatków będzie gotowy do 15 stycznia.

DOSTĘP PREMIUM