Zaćmienie Słońca nad Polską [ZDJĘCIA]

Prawie w całej Europie można było oglądać rzadkie zjawisko - częściowe zaćmienie Słońca. W Polsce można je było obserwować od godz. 8.15. Obserwacja nie była łatwa, bo często niebo przesłaniały chmury.

Zaćmienie nad Polską trwało prawie trzy godziny. Księżyc zakrył Słońce w ponad 80 procentach. Zaćmienie nad Warszawą rozpoczęło się o godzinie 8.15. Zaćmienie maksymalne nad stolicą było widoczne o godzinie 9.36.

Zjawisko dotyczyło całego kraju, jednak w największym stopniu księżyc zakrywał słońce na północy Polski. W Warszawie w maksymalnym momencie było to przeszło 82% słonecznej tarczy. Jak zapewniają astronomowie, nie groziły nam jednak egipskie ciemności. Część z nas, przez zachmurzenie, zaćmienia mogło w ogóle nie zauważyć.

 

Zacmienie slonca

 

Załadowane przez: wyborcza_opole . - Co minutę najnowsze wideo

Jak tłumaczył Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, nawet mała część słonecznej tarczy świeci na tyle mocno, że w zasadzie nie odczuwamy różnicy. Ciemniej i chłodniej zaczęłoby się robić dopiero w momencie, w którym księżyc zakryłby słońce w przeszło 95 procentach.

Kolejnej szansy, by dobrze przyjrzeć się temu zaćmieniu Słońca w takiej skali w naszym kraju szybko mieć nie będziemy. Następne będzie można zobaczyć w Polsce w marcu w 2015 roku.

Jeśli uda Ci się zrobić zdjęcia zaćmienia, pochwal się i wyślij je na Alert24

Częściowe zaćmienie słońca widoczne w Polsce (Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć galerię):

fot. Alert24

DOSTĘP PREMIUM