Zbliża się 19. finał WOŚP: "Gramy wszędzie tam, gdzie jest polski duch"

To nie jest tak, że my kupimy sprzęt, trzeba go jeszcze utrzymać. Prosimy, żeby NFZ znalazł na to pieniądze - mówił Jurek Owsiak na konferencji dotyczącej 19. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał odbędzie się już w najbliższą niedzielę, będzie transmitowany na żywo przez TVP i TVN.

- Z dobrych wiadomości jest ta, że na koncie już ponad 410 tys. zł - zaczął konferencję Owsiak. - 9 stycznia rozpoczniemy 19. finał. Po raz 19. będziemy prosili Polaków i nie tylko w Polsce, ale na całym świecie aby wsparli nas i tego dnia byli razem z nami. Zbierać będziemy pieniądze na dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi, czyli nerki mówiąc wprost i układy moczowe u dzieci - mówił Jurek Owsiak, główny organizator WOŚP.

"Sprawa Tomka to sprawa niefrasobliwości dorosłych"

- Pamiętajmy, że dzieci wpadają też w kłopoty przez nas - dorosłych. Sprawa Tomka, którą się bardzo interesowaliśmy (...) to jest właśnie sprawa niefrasobliwości dorosłych, którzy spowodowali, że Tomek doznał zatrucia - powiedział Owsiak, przypominając sprawę zatrutego grzybami 6-latka - Wtedy te urządzenia do diagnostyki i te, które leczą są potrzebne. Muszą być z najwyższej półki, a więc z kosmosu - dodał.

"Pogodziliśmy się z TVP"

19. finał WOŚP zacznie się na Śląsku. - Potem orkiestrolotem przelecimy do Warszawy i będziemy już u nas w studio - mówił Owsiak. Wydarzenie będzie transmitować TVP i TVN. - Telewizja publiczna, z którą się pogodziliśmy i płacimy abonamenty, i telewizja prywatna, komercyjna, to jest coś, na czym nam niezwykle zależy - powiedział organizator.

W kolejnym finale pieniądze będzie zbierać 120 tys. wolontariuszy. Każdy z nich będzie miał identyfikator z numerem, znaczkiem hologramowym, imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem. Numer identyfikacyjny znajduje się także na puszce.

Koncert pod Pałacem Kultury w Warszawie rozpocznie się o godzinie 14 i potrwa do 22. Tradycyjnie o 19 nastąpi "Światełko do nieba". Podczas finału studio odwiedzi wielu prominentnych gości. Wśród nich będzie, jak wspomniał Owsiak, szef PE Jerzy Buzek, który wystawił na licytację dwa dni w Parlamencie Europejskim.

WOŚP zagra nawet w bazach arktycznych

- Tysiąc trzysta zespołów zgłosiło się, będzie osiemset koncertów. I to jest rzecz niebywała, rzecz wspaniała. Zespoły grają za darmo, wyjaśniliśmy to sobie bardzo dobrze, zwłaszcza, gdy Zbyszek Hołdys w krótkich, żołnierskich słowach wyjaśnił o co w tym wszystkim chodzi. Grasz za darmo? Grasz za darmo. Nie chcesz grać za darmo? Nie przeszkadzaj, daj innym zagrać - mówił Owsiak.

Koncerty odbędą się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. - Gramy i w Nowym Jorku i w Chicago, gramy w Anglii, Szkocji, Irlandii, ale gramy także w dalekiej Kanadzie, gramy w naszych bazach arktycznych, praktycznie gramy na całym świecie. Tam, gdzie jest duch polski, tam ludzie po prostu chcą być razem z nami i to jest rewelacyjna rzecz. Owsiak: Zagramy wszędzie, nawet na Antarktydzie

Na bieg można brać "dzieci, zwierzęta, deskorolki"

Tradycyjnie podczas finału odbędzie się pięciokilometrowy bieg "Policz się z cukrzycą". Pomarańczowe koszulki, w których uczestnicy biegną, zostały już w całości rozdysponowane kilka dni przed biegiem. Zdarzyło się to, jak zaznaczył Owsiak, po raz pierwszy. - 3040 pomp - tyle pomp kupiliśmy dla dzieci, tyle jest podkoszulek, tyle jest medali. Wszystko się już rozeszło, ale zapraszamy wszystkich. Kto będzie chciał biec z nami niech przyjdzie o godzinie 11 pod Pałac Kultury - zapraszał Owsiak.

Potencjalny uczestnik powinien założyć coś pomarańczowego na "głowę, piersi lub nogi". Minimalny wiek udziałowca to osiem lat. - Można brać dzieci, zwierzęta, deskorolki - dodał organizator.

Sprzęt trzeba utrzymać - Owsiak prosi NFZ o pieniądze

Owsiak wspomniał tez podczas konferencji, że niedawno spotkał się z minister zdrowia Ewą Kopacz. - Chcemy, aby za rok tak samo ministerstwo objęło swoimi działaniami formalnymi program, który stworzyliśmy. Nie to, że kupiliśmy 80 ultrasonografów i kupiliśmy 6 tomografów komputerowych - to trzeba też utrzymać. Prosimy, aby Narodowy Fundusz Zdrowia znalazł na to pieniądze. (...) To jest niezwykle ważna rzecz. Zaprosiliśmy też panią minister zdrowia do nas do studia - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM