Nałęcz: nowa książka Grossa dotknie Polaków. Nie powinniśmy za nic przepraszać

- Gross jest nieuczciwy, bo zachowania ekstremalne jednostek zdemoralizowanych przedstawia jako zachowania całej społeczności - powiedział dziś w RMF FM Tomasz Nałęcz, prezydencki historyk, pytany o nową książkę Jana Tomasza Grossa ?Złote żniwa. Rzecz o tym, co działo się na obrzeżach Zagłady Żydów?, która ma się ukazać w lutym. Jego zdaniem książka dotknie, niesłusznie, Polaków.

Książkę Grossa przeczytało już kilku publicystów. Z ich relacji wynika, że Polacy opisani są jako ci, którzy gorliwe przeszukiwali pola wokół obozu w Treblince, by znaleźć kosztowności wśród prochów i szczątków ofiar obozu. Więcej>> .

Grossowi zarzuca się, że jego kolejna - jak się zapowiada - znów kontrowersyjna - książka jest antypolska. I już budzi żywą dyskusję.

Hieny są wszędzie, ale Polacy zdali egzamin jakim była wojna

Tomasz Nałęcz, jeden z doradców prezydenta, historyk uważa, że tytuł i tematyka najnowszej książki Grossa to tylko wynik "pogoni za sukcesem książkowym, medialnym". - Gdzież lata 1939-45 były latami złotych żniw dla narodu polskiego? - powiedział w RMF FM.

Gross jest nieuczciwy

Prof. Tomasz Nałęcz podkreślił: - Wojna demoralizowała w sposób niebywały. Hieny są wszędzie. Ale społeczeństwo polskie zdało egzamin, jakim była wojna, w sposób znakomity. Wstydu za Polaków nie czuję - stwierdził.

Jego zdaniem Gross jest nieuczciwy, bo zachowania ekstremalne jednostek zdemoralizowanych przedstawia jako zachowania całej społeczności.

Zapowiedział też, że książkę przeczyta, ale nie będzie jej recenzował. Medialny szum i kontrowersje uznał za niepotrzebne robienie "publicity".

Książka dotknie Polaków, nie Żydów

Pytany, czy po publikacji książki powinno dojść do przeprosin narodu żydowskiego zaprzeczył. - Jeśli ta książka ("Złote żniwa" - red. ) będzie jak "Strach", to my, Polacy, będziemy dotknięci manierą pisarską nie do zaakceptowania - stwierdził Nałęcz.

Przyznał, że przeproszenie Żydów przez Aleksandra Kwaśniewskiego w Jedwabnem, gdzie doszło do mordu, było słuszne. - Ale ta sytuacja (opisana w książce - red.) jest nieporównywalna - dodał.

Tezy niewygodne dla Polaków

Michał Olszewski z "Tygodnika Powszechnego", który przeczytał już "Złote żniwa", ocenił w TVN24 że nowa książka Grossa, jest "skromniejsza" niż jego poprzednie publikacje, ale i tak może "wzbudzić bardzo żywiołową dyskusję".

Jego zdaniem tezy stawiane przez autora "są dla Polaków bardzo niewygodne".

Jan Tomasz Gross napisał o sytuacji Żydów w Polsce dwie książki: "Sąsiedzi" o mordzie Żydów w Jedwabnem, którego dokonali Polacy oraz "Strach", w której analizował falę powojennego antysemityzmu w Polsce i doświadczenia ocalonych z Zagłady polskich Żydów.

Obie wywołały burzę w kraju i stały się przedmiotem licznych dyskusji historyków, socjologów i innych ekspertów.

DOSTĘP PREMIUM