WOŚP w Poznaniu. Tłumy przed Zamkiem, Poznaniacy dopisali

W Poznaniu Orkiestra Świątecznej Pomocy gra, tradycyjnie już przed Zamkiem. Swoje miasteczko mają tu służby mundurowe, które prezentują sprzęt i jednocześnie kwestują na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

XIX Finał WOŚP - czytaj relację na żywo>>

Sporo niespodzianek przygotowała poznańska i wielkopolska policja. Podczas finału funkcjonariuszom w zbieraniu pieniędzy na chore dzieci pomaga robot pirotechniczny. Co roku jest wolontariuszem Orkiestry, mówią antyterroryści, którzy wspólnie ze swoim robotem kwestują pod Zamkiem. - Szczególnie podoba się maluchom, dzieciaki zatrzymują rodziców i od razu wrzucają pieniądze do puszki. Robot robi furorę, śmieją się policjanci. Najmłodsi mogą też zrobić sobie zdjęcie z psami ratownikami - policyjnymi nowofunlandami, które na co dzień służą w komisariacie wodnym.

Tak Orkiestra grała w Poznaniu

Wśród kwestujących są też strażacy, za drobną kwotę na rzecz Orkiestry pozwalają poczuć się choć na chwilę prawdziwym ratownikiem - Pokazujemy to, co mamy najlepsze. Proszę sobie wejść do wozu, przymierzyć hełm, zachęca nas starszy kapitan Maciej Brzeziński. Na odzew, głównie dzieci długo nie musi czekać. - Wszystko jest fajne, wąż do gaszenia, takiego długiego jeszcze nie widziałam i drabina wysoka, mówią Ania i Marta, które są tu z mamą. - Przyszłyśmy wesprzeć Orkiestrę, byłyśmy już u policjantów, dzieci rozpoznały Pyrka(maskotka poznańskiej policji) i rozwiązywały konkursy, mówi mama dziewczynek. I dodaje: to bardzo pożyteczna akcja, niech trwa jak najdłużej, bo w końcu dzięki tym datkom pomagamy ciężko chorym dzieciom.

"Syn był chory, ale udało się go wyleczyć"

Doskonale wie o tym, tata Piotrka, który również wspiera Orkiestrę. - Syn był kiedyś chory nefrologicznie, jak miał pół roczku, okazało się, że ma nierozwinięty mięsień moczowy. Było ciężko, ale udało się go wyleczyć. Wiemy, jak bardzo te pieniądze mogą pomóc chorym dzieciom, mówi ojciec.

Pod Zamkiem spotkamy więcej takich osób, którym pomogła Orkiestra Jurka Owsiaka. - Ponieważ córka leżała kiedyś w inkubatorze podarowanym przez Wielką Orkiestrę przychodzimy tu co roku, by ich wspomóc, mówi TOK FM mama Zuzi, która właśnie wrzuciła pieniążek do puszki jednego z wolontariuszy. I to nie takiego zwykłego, bo jest nim jeden z grupy labradorów, które wspólnie ze swoimi opiekunami również kwestują dziś pod Zamkiem. - Psy otwierają serca i portfele ludzi, działają, jak magnez, który przyciąga, dzięki nim łatwiej zbiera się pieniądze mówi TOK FM pani Sylwia, która jest tu ze swoim pupilem Budyniem. - Jak pies zamerda ogonem i zrobi taką słodką minę to trudno przejść obojętnie, dodaje Kasia-właścicielka pięknego golden retrievera Frodo.-W zeszłym roku poznańskim goldenom udało się zebrać prawie 7 tysięcy, mamy nadzieję, że w tym roku będzie o wiele więcej, przyznaje Kasia.

Płetwonurkowie zapraszają do komory

Oprócz miłośników psów są też poznańscy płetwonurkowie, którzy na licytację podarowali kilka kursów nurkowania tzw. intro, czyli z instruktorem. To nie wszystko, każdy kto wrzuci do ich puszki grosz może wejść do specjalnej, przenośnej komory dekompresyjnej, mówi TOK FM Joanna Lewandowicz. - Poza tym dajemy możliwość pooddychania profesjonalnym sprzętem do nurkowania, dla wielu to duża frajda, dodaje.

Komendant policji daje koszulkę del Pierro

Do wieczora na scenie przed Zamkiem poznaniacy mogą licytować różne przedmioty. Policja podarowała dla Orkiestry m.in. dwa, sporej wielkości srebrne serca z drogocennymi kamieniami.- Srebro pochodziło ze składek członkowskich związków zawodowych komendy miejskiej policji w Poznaniu - tłumaczy TOK FM rzecznik Romuald Piecuch. - Serca bezpłatnie wykonał jeden z poznańskich złotników, dodaje Piecuch. Od komendanta wielkopolskiej policji Orkiestra dostała koszulki: Alessandro del Piero - piłkarza Juventusu Turyn oraz Adama Małysza z podpisami. Jest jeszcze czapka policjanta z Saksonii i piłka z autografami zawodników Lecha. Poza tym 5-kilogramowy wafel Grześ i przedmioty od poznańskich żużlowców. Adam Skórnicki podarował siodełko od swojego motocykla oraz kask, w którym zdobył w 2008 roku indywidualne mistrzostwo Polski na żużlu. Kibice czarnego sportu mogą też licytować koszulkę Norberta Kościucha, karnety VIP i zwykłe na wszystkie mecze poznańskich Skorpionów. Dla Wielkiej Orkiestry na scenie przed Zamkiem grają poznańskie zespoły. Wieczorem, podobnie jak w innych miastach zaplanowano wypuszczenie tradycyjnego światełka do nieba.

XIX Finał WOŚP - czytaj relacje na żywo>>

DOSTĘP PREMIUM