WOŚP ma już ponad 37 mln zł. Czy padnie nowy rekord?

- Oj postaraliście się dzisiaj - napisała wczoraj na swojej stronie internetowej Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wynik XIX Finału WOŚP to na razie ponad 37 mln zł. Ale aukcje internetowe wciąż trwają. Czy w tym roku Orkiestra pobije rekord?

Górny Śląsk, Rzeszów, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków. Ale też Goeteborg, Berlin, Londyn i Bruksela. W całej Polsce i w wielu miastach Europy po raz 19 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy, dowodzonych przez niezmordowanego Jurka Owsiaka, przez cały dzień zbierały pieniądze na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Po tym, jak wczoraj wieczorem cała Polska wystrzeliła Światełko do Nieba, na koncie Orkiestry było 37 mln. zł. I suma nadal rosła.

Suma na koncie Orkiestry rośnie

Cały czas trwa wiele internetowych aukcji, na których można licytować niemal wszystko. Pieniądze z aukcji zasilą konto WOŚP. W ramach XIX Finału przeprowadzono już m.in. licytacje Złotych Kart Telefonicznych i Złotych Serduszek, które co roku zasilają konto fundacji. W zeszłym roku za serduszko z nr 1 zapłacono ponad 1,1 mln zł, a za najdroższą kartę 225 000 zł. W tym roku za najdroższą złotą kartę telefoniczną zapłacono 200 tys. zł., a za złote serduszko z numerem 1 - 150 tys. zł.

Aukcje wciąż trwają. Czy Orkiestra pobije rekord?

Niektóre aukcje internetowe związane z WOŚP skończą się dopiero za kilkanaście dni. Na aukcjach wystawiony był m. in. szal Dalajlamy i złoty pas mistrzowski boksera Dariusza Michalczewskiego. A np. za legitymację poselską Janusza Palikota trzeba już zapłacić ponad 5 tys. zł, a za kostkę Rubika z podpisem Rubika - ponad 2 tys. zł. Kolacja w towarzystwie Patrycji Kazadi kosztuje już ponad 5 tys. zł, a dwa dni w Parlamencie Europejskim na zaproszenie Jerzego Buzka - 16 400 zł. Na portalu aukcyjnym Allegro trwa też walka o koszulkę FC Barcelony z podpisami najlepszych piłkarzy świata. Bezcenny dla fanów t-shirt kosztuje już ponad 15 tys. zł. Nieco mniej - prawie 1,5 tys. zł sprzedano koszulkę Lecha Poznań . Za sesję na symulatorze Boeinga 737 trzeba zapłacić 7600 zł.

WOŚP gra na całym świecie: Nowy Jork, Bruksela, Wielka Brytania...

Czerwone serduszka WOŚP widać było w tym roku m.in. w Nowym Jorku, Afganistanie i na Wyspach Kanaryjskich. A także w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Potężna diaspora naszych rodaków na Wyspach zorganizowała aż 13 sztabów WOŚP. Po raz pierwszy sztab i finał z prawdziwego zdarzenia zorganizowano też w Brukseli.

Orkiestra gra już od 19 lat. Kupiła sprzęt medyczny za prawie 110 mln dol.

Przez 19 lat działalności za zebrane pieniądze dowodzona przez Jurka Owsiaka Orkiestra kupiła ok. 22 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych do szpitali za blisko 110 mln dolarów. Statystycznie każdego dnia do polskiego szpitala trafiają cztery urządzenia zakupione przez WOŚP.

Jurek Owsiak wariuje podczas Finału WOŚP [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM