MON traciło pół miliarda rocznie na przetargach

PRZEGLĄD PRASY. Resort obrony przepłacał za wojskowy sprzęt i wyposażenie żołnierzy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gdy władze ministerstwa odkryły, że niektóre przetargi preferowały konkretnych odbiorców, zmieniły zasady ich ogłaszania.

Na nieprawidłowościach budżet mógł tracić nawet pół miliarda złotych rocznie. Tyle resort zaoszczędził w ubiegłym roku po zmianie zasad przetargów. Eksperci w dziedzinie zbrojeń uważają, że problem trwał od lat i był związany z faktem ograniczonej konkurencyjności na tym rynku. Gazeta ilustruje problem na przykładzie przetargu na zimowe kurtki i mundury, który został rozstrzygnięty w lipcu 2009 roku. W tym przypadku za blisko 40 milionów złotych wojsko kupiło produktów, których specyfikacja techniczna, wyznaczona w dokumentach przetargowych, odpowiadała tylko i wyłącznie odzieży jednej z firm - mimo że była to oferta najdroższa.

Zdaniem MON, tego typu przypadki naraziły na straty armię i budżet państwa, jednak nie jest to działanie o charakterze korupcyjnym.

Więcej o sprawie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

DOSTĘP PREMIUM