Nie będzie problemu z receptami? Lekarze podpisują kontrakty

Bez umowy, nie będziemy wystawiać recept - zapowiadali kilka dni temu lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Pacjenci z Podkarpacia nie powinni mieć już kłopotów wykupieniem leków refundowanych - Lekarze podpisali z NFZ kontrakty na 2011 rok w formie elektronicznej. W tym tygodniu rozpocznie się podpisywanie ich na papierze - informuje PAP

- W regionie nie ma problemów, ani z refundacją recept, ani ze skierowaniami na badania i do specjalistów - zapewnił Marek Jakubowicz rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Chorzy z Podkarpacia i Opolszczyzny mieli mieć kłopot zarówno z otrzymaniem recepty od lekarzy rodzinnych, jak i specjalistów do których ci lekarze ich skierowali. - Lekarzom kończą się recepty z ubiegłorocznych zapasów. By wystawić nowe, musimy mieć numer tegorocznego kontraktu. A tego nie mamy. Brak umów powoduje, że naszych lekarzy nie ma w rejestrze, przez co inni lekarze mogą odmawiać wykonywania świadczeń dla pacjentów - tłumaczył Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Jakubowicz zapewnił, że jeszcze w tym tygodniu ma się rozpocząć podpisywanie kontraktów w formie papierowej.

Rzecznik zaznaczył, że kontrakty elektronicznie podpisało około tysiąca lekarzy rodzinnych.

Porozumienie Zielonogórskie w grudniu zagroziło, że po Nowym Roku nie otworzy gabinetów. Sprzeciwiło się dodatkowym obowiązkom, które nałożył NFZ. Fundusz chciał, by przychodnie wysyłały bardziej szczegółowe sprawozdania - podawały, ilu i w jakim wieku pacjentów odwiedziło ich poradnie, jaka była rzeczywista liczba wizyt domowych oraz ile przeprowadzono obowiązkowych szczepień. Lekarze mówili, że przyjmą nowe zadania tylko w zamian za podwyżkę. Domagali się wzrostu o 72 gr stawki kapitacyjnej, czyli kwoty za udzielenie porady pacjentowi. Obecnie wynosi 8 zł.

Za namową premiera Donalda Tuska lekarze podpisali porozumienie i w styczniu normalnie otworzyli gabinety. Ale przez dwa tygodnie w kilku regionach NFZ nie podpisało z nimi umów.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM