Rząd: Zabrać pieniądze na kolej, dać na drogi

PRZEGLĄD PRASY. Rząd zabierze pieniądze przeznaczone na modernizację kolei, żeby ratować program budowy dróg - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Według informacji gazety, w lutym ministrowie zaczną przekonywać Komisję Europejską do przesunięcia dotacji na polską kolej na inwestycje w trasy ekspresowe. Na działaniach rządu kolej może stracić blisko 5 miliardów złotych.

Według gabinetu Donalda Tuska PKP Polskie Linie Kolejowe nie radzą sobie z inwestycjami w sieć, co może grozić utratą już przyznanych dotacji. Gazeta pisze, że w Ministerstwie Infrastruktury trwa gorączkowa analiza harmonogramów inwestycji na kolei zaplanowanych do 2015 roku. Według informacji rządu inwestycje które zostaną na pewno cofnięte, to modernizacje, które mogą przeciągnąć się na 2014 rok. Wtedy zabraknie czasu na ich rozliczenie, a to grozi przepadnięciem unijnej dotacji.

Chodzi między innymi o przebudowę fragmentu linii z Warszawy do Poznania, modernizacji linii z Warszawy do Radomia, remontu stacji kolejowych trasy Siedlec do Terespola oraz pierwszego etapu modernizacji linii z Warszawy do Białegostoku.

Gazeta przypomina, że już w grudniu z listy projektów usunięto modernizację trasy Szczecin-Poznań. Żeby dotacje na kolej nie przepadły, rząd chce, by Bruksela się zgodziła na przeznaczenie ich na inwestycje drogowe.

Więcej w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej" .

DOSTĘP PREMIUM