YouTube będzie płacił tantiemy polskim artystom za teledyski

YouTube dogadał się ze Związkiem Autorów i Kompozytorów Scenicznych i będzie płacił polskim artystom za teledyski. Dzięki temu, portal zyska nowe treści. Umowę chwali również ZAIKS. - To korzystne dla wszystkich stron - mówi przedstawiciel Związku. - Świetna rzecz i zachęta, aby artyści korzystali z YouTuba jeszcze bardziej - skomentował Zbigniew Hołdys.

- To bardzo ważne, że ci, którzy tworzą muzykę, autorzy, których reprezentujemy, zostaną wynagrodzeni za wykonywaną pracę - powiedział Andrzej Kuśmierczyk, kierownik wydziału licencji ZAiKS. - YouTube to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskim Internecie, gdzie można oglądać materiały wideo. Bardzo się cieszymy i jest to porozumienie korzystne dla wszystkich stron.

Zawarcie umowy ogłoszono na konferencji

Hołdys: Została ucywilizowana pewna sytuacja

- To bardzo pozytywna wiadomość. Została ucywilizowana pewna sytuacja - komentuje Zbigniew Hołdys. - Trzeba pamiętać o tym, że w ostatnich 20-30 latach powstały co najmniej dwie megawielkie korporacje światowe, które zbudowały swoją potęgę ekonomiczną na bazie nie płacenia praw autorskich. Mam na myśli telewizję MTV, która nie płaciła nikomu prezentując teledyski i stała się hegemonem multimedialnym. Od kilku lat jest też YouTube, który sam nie tworzył niczego, poza tym, że udostępniał swoją przestrzeń.

ZAIKS będzie czerpał korzyści z reklam

ZAiKS już przed dwoma laty domagał się pieniędzy za teledyski polskich artystów. Wtedy jednak nie chciał pieniędzy za każde kliknięcie, lecz żądał procentowego udziału od przychodu z reklam - tego, na czym zarabia serwis YouTube. Rozmowy trwały i w ich wyniku osiągnięto ostateczne porozumienie, którego szczegóły okryte są tajemnicą handlową.

Wiadomo jedynie, że użytkownicy w dalszym ciągu nie będą płacić za korzystanie z serwisu. Ten z kolei nie ukrywa zadowolenia, bo chce teraz przyciągnąć najpopularniejszych polskich artystów i ich dzieła, co ma zwiększyć wpływy z reklam.

"To także świetna wiadomość dla artystów"

- To dobra wiadomość dla naszych użytkowników, bo oznacza dostęp do jeszcze większej liczby wysokiej jakości materiałów wideo - powiedział Artur Waliszewski z YouTube. - To także świetna wiadomość dla artystów, ponieważ daje im dostęp do globalnej społeczności YouTube.

Zgodnie z danymi badania Megapanel PBI/Gemius, YouTube odwiedza co miesiąc ponad 11 mln polskich internautów. Serwis zawiera umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w całej Europie. W ciągu ostatnich lat zostały podpisane umowy z organizacjami z Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Irandii, Czechach i Francji. Kilka tygodni temu podobna umowa została podpisana w Izraelu.

- Dwa lata temu YouTube zaczął regulować te sprawy najpierw w USA, a potem w Europie. Nie mam do You Tube pretensji, uważam, że jest to znakomita platforma. W pierwszym okresie musiało dojść do naruszenia praw autorskich, abyśmy się przekonali jak wielkie to medium. Teraz jest to regulowane, a artyści wreszcie będą dostawali swoją działkę. Świetna rzecz i zachęta, aby artyści korzystali z YouTuba jeszcze bardziej - nie ukrywa zadowolenia Hołdys.

TOK FM PREMIUM