Sosnowiec: Czytelnia na dworcu pomoże uspokoić zdenerwowanych pasażerów

Opóźnienia na kolei? Zdenerwowani podróżni w Sosnowcu mogą wyciszyć się w... czytelni, a niebawem także zapisać do biblioteki! PKP Zakład Linii Kolejowych przeniósł z Katowic do budynku dworca w Sosnowcu swój księgozbiór, który do tej pory zarezerwowany był tylko dla kolejarzy i studentów politechniki.

- Chcemy się otworzyć na czytelnika z zewnątrz, który po zapisaniu będzie mógł zabrać książkę do domu - tłumaczy TOK FM Janusz Żmuda z dworcowej biblioteki. Już teraz podróżni mogą korzystać z czytelni. - Jest prasa codzienna, jest prasa firmowa czyli kolejowa. Można przyjść, usiąść przy stoliku, zapraszamy - dodaje Żmuda.

Biblioteka liczy 20 tysięcy naukowych i specjalistycznych tytułów, w większości z transportu szynowego, ale nie tylko. Jest na przykład "Historia filozofii" Tatarkiewicza, czy austriackie pięknie wydane woluminy z początku ubiegłego wieku. Jest też 35 tys. czasopism i zbiorów specjalnych.

Czytelnia czynna jest od 9 do 13, cały czas trwa jeszcze układanie książek. Po wdrożeniu systemu komputerowego, na wiosnę, biblioteka zostanie otwarta dla wszystkich czytelników.

- Jak tak się spóźniają pociągi i tak nam zimno, chyba skorzystamy. Czekamy na pociąg już ponad godzinę - mówią podróżne na jednym z peronów.

DOSTĘP PREMIUM