Sierpień 80 protestuje w kopalniach, bo 14. pensja będzie dopiero w kwietniu

W kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego od rana odbywają się masówki informacyjne. Akcję organizuje tylko jeden związek - Sierpień 80 - z powodu zmiany terminu wypłaty 14. pensji. Pracownicy Holdingu mają otrzymać premie na początku kwietnia, a nie teraz. Według związkowców z Sierpnia 80 taką decyzją - zarząd firmy łamie zapisy umowy zbiorowej.

- Jeżeli łamie się to porozumienie, to ja nie mam gwarancji, że to porozumienie z przesunięciem będzie spełnione. Może okazać się pod koniec marca, że nie ma pieniędzy albo coś innego i w ogóle górnicy nie dostaną 14-tej pensji. A ja na to nie mogę wyrazić zgody - zapowiada Szczepan Kasiński, szef Sierpnia 80 w KHW. Ale nie wszyscy górnicy zmianą terminu wypłaty "czternastek" są, aż tak bardzo oburzeni.

-Tak mamy w umowie i tak ma być wypłacona - mówi jeden z górników. Ale jego kolega jest innego zdania: - Trudno powiedzieć, nie jest to wina kopalni. Wszyscy są przyzwyczajeni, że jest to pod koniec stycznia, ale tak naprawdę to ważne żeby tego nie wrzucili do wypłaty, a my do kwietnia damy sobie radę - zapewnia inny górnik.

Zarząd Holdingu decyzję o zmianie terminu wypłacenia "czternastek" tłumaczy trudną sytuacją finansową spółki.

DOSTĘP PREMIUM