Toyota wzywa właścicieli Avensisów z Polski. Problem z układem paliwowym

Według pierwszych szacunków Toyota Motor Poland zaprosi ok. 6600 właścicieli Avensisów I i II do odwiedzenia swojego lokalnego dilera i dokonania darmowej wymiany elementów układu paliwowego - taką informację otrzymało właśnie Radio TOK FM.

Jak można przeczytać w piśmie Toyota Motor Poland - przyczyną ogłoszenia akcji prewencyjnej jest prawdopodobieństwo przedwczesnego zużycia przewodu paliwowego lub zaworu regulacyjnego pompy paliwowej, w wyniku którego może incydentalnie wystąpić nieszczelność układu.

Zjawisko to dotyczy wyłącznie samochodów kilkuletnich. Problem zdiagnozowano w autach na terenie Japonii podczas rutynowych inspekcji technicznych. Na terenie Europy nie odnotowano żadnego zgłoszenia związanego z tym tematem. Nie zaobserwowano także żadnych przypadków wymagających nagłej interwencji.

"Prewencja" Toyoty

Koncern zdecydował się na sprawdzenie czujników w układach zasilania paliwem po skargach od 140 kierowców w Japonii i 77 za granicą. W sumie zaproszenie na kontrolę i ewentualną naprawę dostanie 1,3 mln kierowców w Japonii oraz około 400 tys. w innych państwach świata.

To nie pierwszy problem Toyoty - przed rokiem administracja prezydenta Baracka Obamy po zgłoszeniach od amerykańskich kierowców o zacinającym się pedale gazu w niektórych modelach Toyoty nakazała producentowi wezwać do warsztatu na kontrole i naprawy ponad 6 mln aut. NHTSA - amerykańska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego - wymierzyła firmie karę 16,4 mln dol. za podanie z opóźnieniem informacji o wadliwych pedałach. Toyota nie przyznała się do winy, ale grzywnę zapłaciła.

DOSTĘP PREMIUM