130 tys. unikatowych zdjęć Holocaustu w sieci

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu Instytut Yad Vashem zamieścił w sieci ponad 130 tys. fotografii ze swoich archiwów. Na zdjęciach widać więźniów obozu, brutalne deportacje, zniszczone getto. - To pierwszy krok w kierunku stworzenia największego na świecie publicznego zbioru dotyczącego Holocaustu - zaznaczają szefowie Instytutu w komunikacie.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu (Yad Vashem) we współpracy z Google (firma opracowała system rozpoznawania i wyszukiwania znaków - OCR) wyszedł ze swoimi archiwami do Internetu.

Yad Vashem liczy, że dzięki upublicznieniu 130 tys. fotografii uda się jeszcze wzbogacić archiwum - każdy poprzez stronę internetową może dodać własne historie i wspomnienia.

- Naszym celem jest znajdowanie nowych sposobów, by ogromna ilość danych z naszych archiwów była dostępna i możliwa do wyszukiwania przez każdego - powiedział Avner Shalev, dyrektor Yad Vashem. - Google to ważny partner, bo pomaga dotrzeć do młodych ludzi z całego świata, którzy mogą przyjąć aktywną postawę w dyskusji na temat Holocaustu.

Kolekcja zdjęć dostępna jest pod adresem collections.yadvashem.org/photosarchive . Yad Vashem ma też własny kanał w serwisie YouTube.

Instytut upublicznia swoje zbiory w 66. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Dzisiaj w uroczystościach w Oświęcimiu wezmą udział prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Christian Wulff oraz byli więźniowie obozu. Większą część uroczystości zaplanowano na późne popołudnie w budynku tak zwanej Sauny na terenie byłego Auschwitz II - Birkenau. W południe w oświęcimskim kościele Miłosierdzia Bożego, położonym nieopodal byłego obozu, odprawiona zostanie msza w intencji pokoju na świecie i wszystkich ofiar obozu.

Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego. Doczekało tego około 7 tys. więźniów z ponad 20 krajów. Ponad 4,5 tys. z nich trafiło do szpitali. Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, także m.in. Polaków, Romów i jeńców radzieckich. 27 stycznia przypada ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście.

Instytut Yad Vashem, założony w roku 1953 pełni rolę edukacyjną i narodowego archiwum. Przyznaje tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - wręczany nie-Żydom, którzy w czasie drugiej wojny światowej, z narażeniem własnego życia, ratowali Żydów. To najwyższe dla nie-Żydów odznaczenie Izraela otrzymało ponad 22 tysiące osób, w tym ponad 6 tysięcy Polaków.

DOSTĘP PREMIUM