"Chaos w GROM". Kilkunastu żołnierzy odchodzi ze służby

Aż 13 żołnierzy elitarnej jednostki GROM pożegna się jutro ze służbą. Większość z nich pełniła funkcje kierownicze. Odchodzący krytykują MON za doprowadzenie do chaosu w specjednostce - pisze "Polityka".

Według ustaleń tygodnika , z jednostki odchodzi kilku kluczowych dla jej funkcjonowania żołnierzy, m.in.: szef sztabu, szef szkolenia, główny księgowy, pełniący obowiązki szefa logistyki, szef łączności, dwaj dowódcy zespołów bojowych, doświadczeni instruktorzy pionu szkolenia. - Tych ludzi przyjmował do pracy jeszcze twórca jednostki generał Sławomir Petelicki. Zęby zjedli na swojej robocie. Niech opinia publiczna nie pozwoli aby minister Klich wmówił wszystkim, że to żaden problem i naturalna rotacja wymuszona przez wiek - mówi jeden z odchodzących żołnierzy.

Normalna sprawa?

Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS), któremu podlega GROM, zaznacza, że nie można mówić o fali odejść z jednostki. - Z wojska tradycyjnie odchodzi się w styczniu, co związane jest z korzystniejszym rozliczeniem odprawy. Stąd kumulacja wniosków w tym miesiącu. W styczniu zeszłego roku z jednostki odeszło 11 żołnierzy i nikt nie robił z tego wielkiego wydarzenia - mówi płk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy DWS.

"Nietrafione decyzje kadrowe, brak wizji jednostki"

Jednak, zdaniem "Polityki", tegoroczne odejścia różnią się jednak od poprzednich. Tym razem odchodzą ludzie, którzy zajmowali kluczowe stanowiska dla funkcjonowania GROM-u.

Minister Obrony Narodowej krytykowany jest przez odchodzących za doprowadzenie jednostki do stanu zapaści. - Jedyne, co go interesowało w wojskach specjalnych, to przeniesienie dowództwa do swojego okręgu wyborczego w Krakowie. Sytuacja nabrzmiewała, a on nie potrafił temu zaradzić. Nietrafione decyzje kadrowe, brak wizji jednostki. Podobno mamy być ważnym ogniwem w systemie zabezpieczenia Euro 2012. Gdzie są jakieś akty prawne w tej kwestii, gdzie jest jakaś koncepcja? To jeden wielki bałagan, którego nie możemy firmować swoimi nazwiskami - dodaje odchodzący oficer.

DOSTĘP PREMIUM