Odchowali 36 dzieci, mają 16 wnucząt, dziś dostali medal

Przy świątecznym stole ledwo się mieszczą. Odchowali 36 dzieci, teraz rozpieszczają 16 wnucząt. Rodzina państwa Blachów z Rudy Śląskiej odebrała medal od prezydenta miasta.

Mija 30 rocznica od kiedy Ewa i Andrzej Blacha podjęli decyzję o prowadzeniu rodzinnego domu dziecka w Rudzie Śląskiej. Ze swoich wychowanków są bardzo dumni. Wszyscy mają pracę, część założyła rodziny, o przybranych rodzicach zawsze pamiętają. Nauka nie poszła w las. - Żeby nawzajem się kochali, żeby się rozumieli, żeby ze sobą rozmawiali - mówi TOK FM o priorytetach w ich domu pan Andrzej.

- Bardzo dużo rozmawiamy i nie wiem, czy tak mogę powiedzieć, ale umiemy dzieci słuchać. Każdy wolny czas spędzamy razem czy na grach, czy śpiewamy, robimy ogniska. A wspólne wyjazdy dzieci pamiętają, no bardzo - opowiada pani Ewa.

Skąd ma tyle siły? - Dzieci, dzieci dają siłę. Bo jak się widzi, że to co robimy daje takie efekty, to naprawdę siły skądś przychodzą - odpowiada.

Na uroczystej sesji nie zabrakło wzruszeń. Łzy ocierała chusteczką prezydent miasta Grażyna Dziedzic i inni. - Życzę Państwu by nigdy nie opuszczała Was miłość i wdzięczność dzieci, do których wyciągnęliście pełne uczucia ramiona. Wierzę, że za Państwa przykładem pójdą kolejni - mówił przewodniczący rady miasta Jarosław Wieszołek.

- Cale życie będę powtarzała, że najlepszą formą opieki są rodzinne domy dziecka, bo to jest dom, a nie placówka. Jesteśmy spełnieni i szczęśliwi - powiedziała zebranym przybrana mama.

Ewa Blacha 3 lata temu została uhonorowana jedynym odznaczeniem przyznawanym dorosłym przez dzieci - Orderem Uśmiechu.

DOSTĘP PREMIUM