Emerytura nie dla szeregowca. Armia zgodnie z prawem zwania kontraktowych

Żołnierz się zużył, żołnierz może odejść . Armia nabija szeregowych w butelkę i to zgodnie z prawem. Nie pozwala im nawet doczekać emerytury na służbie. Przyszedł rozkaz: "Dziękuję, do widzenia, jest pan niepotrzebny" - ironizują rozżaleni żołnierze. Jak dodają, za wzorową służbę ojczyźnie, wojsko wyrzuca ich na bruk. Wszystko zgodnie z prawem.

Zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, szeregowi na kontraktach mogą służyć najwyżej 12 lat. Nie mają szans na wojskową emeryturę, do której potrzeba 15 lat służby. Kontrowersyjne przepisy obowiązują od roku.

Janusz Polok, radiotelegrafista ze Szczecina od piątku będzie cywilem. Żali się, że armia zostawiła go na lodzie. Bez emerytury i perspektywy dalszej pracy dla wojska. - Poświęciłem dla wojska 10 lat, mam prawo mieć żal - mówi w rozmowie z reporterem TOK FM. - Z dnia na dzień są skreślani ludzie doświadczeni. Byłem wzorowym żołnierzem, wielokrotnie nagradzanym za swoje zasługi - dodaje i pokazuje dokumenty świadczące o nienagannej służbie. - Poligony, wyjazdy, częsta rozłąka z rodziną, dwie misje w Iraku, jedna w Afganistanie w pododdziałach bojowych, na patrolach z narażeniem życia - wylicza Janusz Polok. - Ciężko mi o tym mówić bo czuję się oszukany - dodaje.

"Armia zostawia nas z niczym"

W podobnej sytuacji będzie wkrótce nawet kilka tysięcy szeregowych. - Polski rząd tak bardzo boi się wypłacać emeryturę wojskową, że zwalnia żołnierzy, zanim przepracują 15 lat - piszą inni w e-mailach do redakcji TOK FM. - Wojsko woli pozbyć się doświadczonych pracowników i przyjąć nowych, na których szkolenia znowu trzeba będzie wydać duże pieniądze - tłumaczą sytuację w siłach zbrojnych.

To samo mówią reporterowi TOK FM wracający z misji w Afganistanie pancerni ze Świętoszowa. Choć do przewidzianego ustawą końca służby zostało im jeszcze kilka lat, już martwią się o swoją przyszłość. Nie chcą podawać nazwisk, boją się, że dowódcy nie podpiszą z nimi kolejnych kontraktów. - Nie mam też wielkich szans na awanse na podoficerów - mówią szeregowi 10. Brygady Kawalerii Pancernej. - Wtedy, przynajmniej niektórzy, mieliby stałą służbę, a nie kontraktową i mogliby korzystać z wojskowej emerytury po 15 latach - dodają. - Zamiast tego MON zatrudnia podoficerów i oficerów po szkołach - uważają żołnierze.

- Całe swoje życie podporządkowałem pracy dla wojska. Zaciągnąłem kredyt na mieszkanie i przeprowadziłem się z rodziną do Szczecina z drugiego końca kraju, aby móc służyć w tutejszej jednostce - opowiada swoją historię starszy szeregowy Janusz Polok. - Najbardziej szkoda mi żony, przez cały czas kiedy mnie nie było, ona dbała o dom, a teraz armia zostawia nas z niczym - dodaje niemal ze łzami w oczach.

- Przechodząc do korpusu st. szeregowych zawodowych w 2005 roku obiecywano nam mieszkania, emerytury. Co kontrakt, to inna ustawa i inne prawa. Myślałem że służba ojczyźnie pod biało czerwoną flagą to duma i zaszczyt. Niestety się pomyliłem - czytamy w listach do redakcji TOK FM. - Sposób w jaki mnie poinformowano o nieprzedłużeniu kontraktu był żenujący. Decyzja zapadła 19 listopada, przez miesiąc nikt nie był łaskawy mnie o tym poinformować. Dowiedziałem się o tym 24 grudnia - kontynuuje Polok. Razem z Januszem Polokiem odchodzi do cywila jeszcze 10 osób z 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej. - Dostanę odprawę, pieniądze na dowolny kurs zmiany zawodu (w wojsku nazywają to rekonwersją), ale nie o to mi w życiu chodziło, nie po to przyszedłem do wojska, żeby teraz zmieniać zawód i szukać pracy - mówi inny zwalniany starszy szeregowy.

12 lat i po kontrakcie

Zgodnie z prawem kontrakt szeregowca z armią nie może być dłuższy niż 12 lat. - Ten kontraktowy okres zatrudnienia nie może być dłuższy niż 12 lat łącznie - wyjaśnia Piotr Wojciechowski, specjalista prawa pracy. - Tu nie ma wyjścia, po tych 12 latach umowa musi się rozwiązać - dodaje prawnik.

- Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi zwalnianemu z zawodowej służby, który w dniu zwolnienia, ma za sobą 15 lat w wojsku polskim - wyjaśnia mecenas Piotr Wojciechowski. - Ustawa mówi tu jasno i każdy sąd odrzuci ewentualny pozew - uprzedza prawnik. - Sytuacja może się zmienić tylko wtedy jeśli ustawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny albo zmieni się prawo - ocenia Wojciechowski.

Wojsko tłumaczy, że 12-letnie ograniczenie dla szeregowych wprowadzono w prawie, bo w armii nie są potrzebni np. trzydziestokilkuletni żołnierze w tym stopniu. Ma to być także zachęta do podnoszenia kwalifikacji np. kończenia szkół podoficerskich. Żołnierze z kolei odpowiadają, że dostać się do takiej szkoły prawie nie sposób, bo miejsc jest bardzo niewiele.

Po zwalnianych dziura

Po zwalnianych szeregowych zostaje spora dziura kadrowa, którą MON chce łatać rezerwistami z Narodowych Sił. W piątek rozpoczynają się szkolenia 150 takich kandydatów na poligonie w Nowej Dębie. Resort sięga po rezerwistów, bo brakuje ochotników do zawodowej służby.

Zwolnionych żołnierzy nie opuszcza jednak nadzieja i poczucie humoru. Chcą pomagać sobie nawzajem w trudnej sytuacji. Pierwsi, których odwołano ze służby, szeregowi z 18. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Bielsku Białej, założyli stronę internetową ''Damy Radę WP'' . Pod hasłem zamieszczonym w nagłówku forum: "Damy radę i w cywilu", dopisali parafrazując hasło MON zachęcające do służby zawodowej: "Dołącz do najlepszych - skończysz jak najgorszy".

DOSTĘP PREMIUM