Prace na kolei na Euro 2012 - będzie szybciej?

PRZEGLĄD PRASY. Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt likwidacji ograniczeń prędkości na liniach kolejowych między miastami organizatorami Euro 2012 - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Doraźne remonty na tych trasach wymusiła na polskich władzach komisja UEFA.

Według wytycznych piłkarskiej centrali, podróż między miastami organizującymi EURO nie może trwać dłużej niż cztery godziny. Dzisiaj jest to nierealne. Podróż z Wrocławia do Warszawy trwa ponad 5 godzin, a ze stolicy do Gdańska 4 godziny 55 minut. Niewiele krócej jedzie się z Gdańska do Poznania - 4 godziny 27 minut. Po remontach czas podróży ma ulec znacznemu skróceniu.

Jedynym sposobem na poprawę polskich kolei są ekspresowe remonty tras. Na to nie potrzeba długotrwałych przetargów, jak w przypadku inwestycji kolejowych. To ma pozwolić na szybkie rozpoczęcie prac, tak żeby do 2012 roku najważniejsze trasy spełniały wymogi UEFA. PKP chce wydać na ten cel 550 milionów złotych. Wiadomo, że kolej może liczyć na pomoc z rezerwy budżetowej w wysokości 200 milionów złotych.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

To oni nudzą się z prezydentem Komorowskim >>

TOK FM PREMIUM