Rocznica katastrofy: 96 gołębi poleci ze Smoleńska do Gdańska

Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych z Gdańska chce uczcić pierwszą rocznicę katastrofy w Smoleńsku, wypuszczając z Rosji do Polski 96 gołębi. - To znak pokoju z Gdańska, symbol pojednania Polaków i Rosjan - wyjaśnia Piotr Dzik, gdański radny, na łamach ?Dziennika Bałtyckiego?

Piotr Dzik, prywatnie hodowca gołębi, mówi, że inicjatywa została już przedyskutowana z marszałkiem województwa pomorskiego i prezydentem Gdańska. - Właśnie załatwiamy formalności, związane z przewozem gołębi przez granicę. Do pokonania mają dystans 1025 km w prostej linii ze Smoleńska do Gdańska - stwierdził Dzik.

Gołębie zostaną wypuszczone ze Smoleńska 10 kwietnia. Nie będzie to łatwa przeprawa - lot do Gdańska może im zająć nawet dwa dni. Do Smoleńska ptaki zostaną przetransportowane przez trzyosobową delegację gdańskich hodowców.

Właściciele gołębi zaznaczają, że do tego symbolicznego lotu wybrali najcenniejsze okazy ze swoich stad. Trzy ptaki są białe - mają symbolizować prezydencką parę: Marię i Lecha Kaczyńskich oraz prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

To oni nudzą się z prezydentem Komorowskim >>

TOK FM PREMIUM