Komisja wypadków lotniczych chce odwołać E. Klicha. "Nieudolność"

- Bierna postawa Edmunda Klicha spowodowała, że MAK nie uwzględnił wielu wniosków strony polskiej - twierdzi Stanisław Żurkowski, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL). Wzywa do usunięcia Klicha z komisji. Wniosek popiera 13 z 15 członków komisji - podaje portal telewizji TVN24.

Stanisław Żurkowski ostro skrytykował Klicha. Obecny przewodniczący komisji podczas badania katastrofy smoleńskiej miał wykazać się "nieudolnością. "brakiem profesjonalizmu" i "brakiem skuteczności".

Zdaniem byłego przewodniczącego, Klich nie potrafił "skutecznie uczestniczyć w badaniach prowadzonych przez MAK". Miało to zaowocować tym, że w końcowym raporcie rosyjskiej komisji pojawiło się "wiele niedociągnięć".

Żurkowski zarzuca Klichowi także "nieudolną politykę informacyjną". Przewodniczący miał załamać zapisy konwencji Chicagowskiej ujawniając mediom informacje z prowadzonego śledztwa. Miał w ten sposób złamać także zasady etyczne wyznaczone przez ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) i nowe przepisy UE, dotyczące badania wypadków lotniczych.

Zdaniem Żurkowskiego, wszystkie domniemane przewiny Klicha miały rzucić negatywne światło na całą PKBWL. Były przewodniczący komisji wnioskował o "cofnięcie wyznaczenia" obecnego przewodniczącego do PKBWL - pisze portal tvn24.pl Minister infrastruktury, który otrzymał już pismo z prośbą odwołanie Klicha jeszcze nie podjął decyzji, ma to zrobić w najbliższych dniach.

DOSTĘP PREMIUM