Specjalny pokaz w Polsce: dokument o więzieniach CIA

Reżyser Andy Worthington przyjechał do Polski z filmem dokumentalnym ?Poza prawem: Historie z Guantanamo?. Dziś odbędzie się pokaz w Warszawie, w piątek we Wrocławiu.

Twórca filmu jest niezależnym dziennikarzem, znanym ze swojego zaangażowania na rzecz domniemanych terrorystów osadzonych w tajnych więzieniach CIA. Na dzisiejszy pokaz w Warszawie przyjechał z jednym z bohaterów filmu - Moazzamem Beggiem, zwolnionym z tajnego więzienia.

Worthington ostrzega zwolenników "wojny z terroryzmem"

Dokument zawiera drastyczne sceny z tajnych więzień. Przedstawia historię 3 więźniów Guantanamo, którzy zostali zatrzymani w Pakistanie i Afganistanie jako "nielegalni wrodzy bojownicy". Ta kategoria, w myśl amerykańskiego prawa, pozbawia więźniów praw jeńców wojennych i ochrony gwarantowanej przez Konwencję Genewską. Głos zabierają też dziennikarze, muzułmańscy duchowni i specjaliści ds. praw człowieka.

Przekaz dokumentu jest jasny: administracja Busha lekceważyła lokalne i międzynarodowe prawa dotyczące sposobu zatrzymań. W intencji Worthingtona film ma być ostrzeżeniem dla tych, którzy wierzą, że w Guantanamo przetrzymywani byli "najgorsi z najgorszych" i że polityka Busha była uzasadniona jako odpowiedź na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r.

Pokazy dokumentu organizowane są na całym świecie przez inicjatywę Kooperatywę "Globale". To inicjatywa Dokument wykorzystująca film jako medium informacji o społecznych i politycznych problemach związanych z globalizacją i kapitalizmem na świecie. Stawia sobie za cel ujawniać i analizować naglące społeczne konflikty i promować aktywizm i akcję bezpośrednią obywateli. Grupy Globale istnieją w Berlinie, Lipsku, Montevideo, Rio de Janeiro. W Polsce inicjatywa rozwija się od 2009 roku, a grupy Globale powstały dotychczas w Toruniu, Lublinie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.

Guantanamo to tylko czubek góry lodowej

Pierwsi więźniowie podejrzani o związki z terroryzmem trafili do bazy w Guantanamo 11 stycznia 2002 roku. Przetrzymuje się tam obywateli kilkudziesięciu państw bez postawienia zarzutów. Wielu było torturowanych. Według Amnesty International Guantanamo to tylko widzialny czubek góry lodowej tajnych więzień i tortur. To symbol braku szacunku władz USA dla prawa międzynarodowego podczas "wojny z terroryzmem".

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Według HRW takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polska konsekwentnie temu zaprzecza.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM