Od 1 marca nowy rozkład PKP: mniej połączeń, dłuższa jazda

Tym razem ma być bez niespodzianek, bez chaosu informacyjnego, ale za to zgodnie z planem - tak przynajmniej obiecuje PKP.

1 marca zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Spółka nazywa to korektą , ale dla pasażerów zmiany będą dużo poważniejsze. Jakie? Jak udało nam się ustalić zniknie od kilkunastu do aż kilkudziesięciu połączeń, a z powodu remontów, wydłuży się czas jazdy na niektórych odcinkach.

- Z powodu remontów mniej pociągów pojedzie m.in. z Warszawy do Gdańska, Łodzi, Krakowa i Katowic - informuje rzecznik PKP, Krzysztof Łańcucki. Czasowo zawieszone zostaną także połączenia z Gdyni do Krakowa i Katowic. - To będzie dotyczyło połączeń dalekobieżnych, ale także ruchu aglomeracyjnego m.in. w Trójmieście, czy z Warszawy przez Legionowo do Nasielska - dodaje.

Daria Klimza-Stępień rozmawiała z pasażerami o nowym rozkładzie jazdy

PKP Intercity zawiesi 27 połączeń

- To były konieczne cięcia - wyjaśnia rzeczniczka spółki, Małgorzata Sitkowska. Ale zapewnia, że odbędzie się to bez szkody dla pasażerów: - Prace szły w tym kierunku, aby żadne z miast nie straciło połączeń, które są w dotychczasowym rozkładzie jazdy. Pociągi, które są likwidowane na danych trasach nie były jedynymi połączeniami poszczególnych miejscowości, były jednymi z wielu. I dodaje: - Likwidowane były głównie te połączenia, które są poza godzinami szczytu.

I kolejne zapewnienie ze strony rzeczniczki PKP Intercity: - W zamian za to przewoźnik chce wzmocnić składy niektórych połączeń o dodatkowe wagony.

Przykładowe zmiany:

- Weekendowe połączenie EIC Tatry z Warszawy do Krynicy zostanie wycofane. Na jego miejsce pojawi się również weekendowe połączenie nocne (z wagonami sypialnymi i kuszetkami). Połączenie to było połączeniem sezonowym, ale od marca kursować będzie w każdy weekend

- EIC Heweliusz kursujące na trasie Trójmiasto - Kraków - Trójmiasto ze względu na remont trasy pomiędzy Warszawą, a Trójmiastem (w ramach tego remontu spada przepustowość trasy) zostanie skrócone do odcinka Warszawa - Kraków - Warszawa

- TLK Olsztyn - Zakopane - Olsztyn zostaje wycofane

- Nie będzie planowanego na marzec połączenia Zamość - Wrocław - Zamość, ale wracamy do Zamościa innym pociągiem Zamość - Zielona Góra - Zamość (również kursuje przez Wrocław)

- Kielce stracą jedno z kilku połączeń, weekendowe do /z Warszawy. W zamian pozostałe pociągi będą kursowały codziennie

Wydłużą się także czasy jazdy pomiędzy miastami

- Z Warszawy Centralnej do Gdańska Głównego pojedziemy od 310 do 342 minut, podróżując w kierunku przeciwnym od 327 do 360. Wszystko po to, żeby mniej więcej za 2 lata przejechać tę trasę w granicach trzech i pół godziny - mówi Łańcucki.

- W tej chwili najkrótszy czas przejazdu według rocznego rozkładu jazdy relacji Warszawa - Gdańsk jest o godzinę krótszy, niż wyżej podany - tłumaczy Łańcucki, ale ten czas nie miał szans realizacji, bo tory na tej trasie są modernizowane.

O wyjątkowo niestabilny rozkład jazdy pasażerów w Gdyni pytał Paweł Radzewicz

To jednak nie koniec zmian

- Do Łodzi jedziemy teraz 90 minut, po korekcie rozkładu pojedziemy od 112 do 131 minut, ale tutaj dominującą przeszkodą będzie remont torów między Warszawą, a Skierniewicami (prace zakończą się pod koniec maja 2012 r.).

Wszyscy przewoźnicy mają obowiązek poinformować pasażerów o zmianie rozkładu najpóźniej na 7 dni przed jego ogłoszeniem.

Zmianę rozkładu z podróżnymi w Łodzi konsultował Konrad Borusiewicz

Aby uniknąć grudniowego bałaganu, PKP Intercity szykuje także kampanię informacyjną dla pasażerów.

TOK FM PREMIUM