Mniej antysemityzmu w Polsce? "Jest poprawa, ale..."

TNS OBOP powtórzył po ośmiu latach badania dotyczące postrzegania roli Żydów w życiu codziennym w Polsce. - Od 2003 roku postawy wobec Żydów stają się coraz bardziej pozytywne. Pytanie czy zmieniają się postawy, czy zmienia się język publiczny, czyli to, że pewne poglądy są niedopuszczalne i przez to ludzie nie deklarują pewnych postaw - mówił w TOK FM dr Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW.

- Wierzę, że sondaż może nas poinformować o realnym poziomie antysemityzmu w Polsce - mówił dr Bilewicz. - Ale to zależy jakie pytania zadajemy. Sondaż w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" pokazuje, że to, jakie wyniki są takich sondaży, zależy od sposobu w jaki zadajemy pytania. To jest chyba najważniejszy przekaz tego tekstu - dodał.

Wśród zadanych przez TNS OBOP znalazły się m.in. kto ma wpływ różnych narodowości na sprawy w Polsce (Żydów wymieniło 6 proc. pytanych, w 2002 roku takiej odpowiedzi udzieliło 19 proc. respondentów) i o wpływ samych Żydów na sytuację w naszym kraju (22 proc. badanych uważa, że mają za duży wpływ, dziewięć lat temu takiej odpowiedzi udzieliło 43 proc.). - Każda grupa wiekowa jest w 2010 r. mniej antysemicka niż osiem lat wcześniej - zauważa prof. Antoni Sułek, autor badania z 2002 roku oraz tegorocznego.

- To, że stosunek do Żydów staje się coraz bardziej pozytywny, to zauważamy już od jakiegoś czasu - komentował z kolei w TOK FM dr Bilewicz. - Jak popatrzymy na badania prowadzone w Polsce po 1989 roku, a jeszcze lepiej jak to wygląda od lat 70-tych, to okazuje się, że do roku 1989 stosunek do Żydów ulegał poprawie. Nagle w wyniku transformacji zaczął pojawiać się antysemityzm. Po transformacji mamy ten duży problem.

- To wszystko było zupełnie inne od dyskursu politycznego, który mamy dzisiaj. To samo ilustrują wyniki sondaży. Gdzieś od 2003-2005 roku postawy wobec Żydów stają się coraz bardziej pozytywne i coraz więcej osób deklaruje sympatię, coraz mniej antypatię. Pytanie czy zmieniają się postawy, czy zmienia się język publiczny, czyli to, że poglądy takie są niedopuszczalne i ludzie nie deklarują pewnych postaw - podsumował dr Bilewicz.

Zasięg antysemityzmu wyraźnie się skurczył. Po ośmiu latach TNS OBOP powtórzył sondaż prof. Antoniego Sułka >>>

DOSTĘP PREMIUM