10 tys. za pomoc w odnalezieniu pierścienia prymasa

10 tysięcy złotych - taką nagrodę dla osoby, która pomoże w odnalezieniu pierścienia Prymasa Tysiąclecia wyznaczył wielkopolski komendant policji. Pierścień złodzieje skradli w niedzielę z gnieźnieńskiej katedry.

Pozłacany pierścień był jednym z wielu eksponatów prezentowanych podczas wystawy poświęconej prymasowi Polski kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Ekspozycję w ubiegłym tygodniu otwarto dla zwiedzających w gnieźnieńskiej bazylice prymasowskiej. Wiele wskazuje na to, że pierścień zniknął z jednej z gablot podczas z mszy świętej .

Od razu do wyjaśnienia kradzieży skierowano grupę śledczych z komendy wojewódzkiej w Poznaniu. - To specjaliści - fachowcy, którzy non stop pracują nad tą sprawą. Na miejscu przeprowadzają oględziny, przesłuchują świadków, badają ślady - tłumaczy TOK FM Romuald Piecuch z wielkopolskiej komendy. I przyznaje, że policja traktuje to śledztwo priorytetowo. - Tu nie chodzi o wielką wartość materialną tego pierścienia, ale historyczną, symboliczną związaną z osobą prymasa Wyszyńskiego - dodaje Piecuch.

W sztabie zajmującym się skradzionym eksponatem policja uruchomiła 2 numery telefonów, pod którymi można zgłaszać informacje związane z ze zniknięciem pierścienia. To numer stacjonarny: 61 84 137 50 i komórkowy 602 476 353 . Czynny jest również policyjny email: zabytki@wielkopolska.policja.gov.pl . - Czekamy na każdą informację, która może nam pomóc w odnalezieniu pierścienia i ujęciu sprawy, każdy sygnał jest dokładnie sprawdzany tłumaczy Romuald Piecuch.

Pozłacany i wysadzany brylantami pierścień, który skradziono z katedry ozdobiony był wizerunkiem MB Częstochowskiej. Prymas Wyszyński dostał go w 1966 roku z okazji Millenium Chrztu Polski. Wartość pierścienia oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

TYLKO W TOKFM.PL: Co naprawdę napisał Gross? Przeczytaj pełny rozdział książki ''Złote żniwa'' >>

DOSTĘP PREMIUM