Stan alarmowy na Bugu, 14 gospodarstw odciętych

O ponad półtora metra przekroczony jest stan alarmowy na Bugu w Wyszkowie. W okolicznych gminach występują liczne podtopienia.

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały poinformowała, że podtopione są drogi i gospodarstwa w gminach powiatu wyszkowskiego i wołomińskiego, a zwłaszcza: Wyszków, Zabrodzie, Somianka i Dąbrówka. Miejscowość Młynarze ma zalaną drogę, odciętych jest około 14 gospodarstw. Do nich możliwy jest dojazd ciężarówką, Około 15 osób ewakuowało się do sąsiadów.

Rzeczniczka wojewody poinformowała, że starostwo w Wyszkowie zabezpieczyło 60 miejsc dla osób, które chciałyby się dodatkowo ewakuować. Na razie nie ma konieczności ewakuacji zwierząt. Jednak gdyby zaszła taka konieczność, to - na wniosek wojewody mazowieckiego - od dziś w dyspozycji starosty jest transporter wojskowy, a Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazało do miejscowości Młynarze cztery agregaty prądotwórcze i butelkowaną wodę.

Ivetta Biały dodała, że sytuacja jest stale monitorowana, a strażacy zabezpieczają workami podtopione posesje oraz przesiąki i dziury w wałach. Przyczyną podtopień są tzw. podpiętrzenia wody spowodowane napływającymi bryłami lodu. Centrum Zarządzania Kryzysowego przewiduje, że jutro te podpiętrzenia będą występowały na wysokości Kamieńczyka na wschód od Wyszkowa.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM