"Z pieców Auschwitz znowu poleci dym". Grożą urzędnikom

"Mieszkania dajecie kolorowym tym zdrajcom! Niedługo i tak je odbierzemy, a z pieców Auschwitz znowu poleci dym"- takie groźby odebrali lubelscy urzędnicy zajmującymi się mieszkaniami dla uchodźców

Dwa maile pod koniec listopada trafiły do skrzynki wydziału spraw mieszkaniowych lubelskiego ratusza. Zdążyło je przeczytać pięciu urzędników. - Oczywiście, że wywołały zaniepokojenie, ale nie mamy pojęcia, kto je napisał. Może ten komu nie przydzieliliśmy mieszkania?- zastanawia się Ewa Lipińska, dyrektorka wydziału.

Pracujący w wydziale urzędnicy odpowiadają za zapewnienie lokali ludziom ubogim lub tym, którzy własne domy stracili np. w pożarze. Wydział odpowiada też za mieszkania dla repatriantów i uchodźców - głównie Czeczenów.

W jednym z maili autor poruszył właśnie wątek rasowy: "Mieszkania dajecie kolorowym, tym zdrajcom! Niedługo i tak je odbierzemy, a z pieców Auschwitz znowu poleci dym" - napisał. Leżący w Polsce obóz Auschwitz-Birkenau jest dla świata symbolem ludobójstwa i zagłady Żydów. Życie straciło tam 1,1 miliona mężczyzn, kobiet i dzieci.

Sprawę e-maili prowadzi prokuratura. Jednak dopiero niedawno pracujący dla niej specjaliści stwierdzili, że wiadomości zostały wysłane nie z Polski, a z Wielkiej Brytanii. Lubelscy śledczy będą więc musieli skorzystać z pomocy służby brytyjskich. Autora można namierzyć przez tzw. adres IP komputera, na którym logował się do sieci internetowej. O ile, oczywiście nie korzystał z komputera w publicznym miejscu, gdzie łatwo ukryć tożsamość.

Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ prowadzi dochodzenie w oparciu o art. 256 kodeksu karnego. Za publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość przewiduje on nawet dwa lat więzienia.

DOSTĘP PREMIUM