Sikorski: Nie ma gwarancji, że polski samolot wyląduje w Trypolisie

Nie da się zagwarantować, że polski samolot wyląduje w Trypolisie, ponieważ struktury państwa libijskiego przestały funkcjonować, a infrastruktura lotnisk jest częściowo zniszczona - powiedział w Radiu ZET Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.

Sikorski zapewniał, że MSZ zrobi wszystko, aby ewakuować z Libii tych, którzy chcą wyjechać. Z 570 Polaków przebywających w Libii około 100 chce opuścić ten kraj. W większości są to pracownicy polskich firm. Zapytany, czy służby specjalne są gotowe do ewakuacji inaczej niż drogą lotniczą, odpowiedział, że "nie może być tak, żebyśmy tam się angażowali w walki uliczne".

Z kolei IAR podaje, że samolot po Polaków wyleci do Trypolisu najwcześniej dziś po południu.

"Kaddafi jak Caucescu"

Radosław Sikorski, powiedział, że wypowiedzi libijskiego dyktatora przypominają mu zachowanie Nicolae Caucescu na kilka dni przed egzekucją, jaką wykonali na nim protestujący Rumuni. - To schyłkowe klimaty, typu Caucescu kilka dni przed egzekucją (...) Jak mówią Amerykanie, nie mogło się przytrafić milszemu facetowi. (...) Tym co robi, Kaddafi stracił wszelką legitymację do rządzenia. To był człowiek, który popierał terroryzm, który zapewne wydał rozkaz do umieszczenia bomby na pokładzie cywilnego samolotu. Wszystko to jest przeszłością, normalne relacje z tym człowiekiem nie są możliwe - mówił Sikorski.

Zapytany o ewentualne sankcje UE dla Kaddafiego, odpowiedział: - Nie wiem czy zdążymy wprowadzić sankcje, dynamika wydarzeń jest bardzo duża i to może się skończyć wojną domową albo odsunięciem dyktatora od władzy (...)To jest najgorsza z dotychczasowych sytuacji w świecie arabskim. (...) To są oczywiście decyzje narodu libijskiego, ale zdaje się że go mają dosyć - mówił Sikorski.

42 lata Kaddafiego

Protesty przeciwko libijskiemu przywódcy Muammarowi Kaddafiemu, który rządzi krajem od 42 lat, rozpoczęły się tydzień temu na wschodzie kraju, m.in. w Bengazi. W poniedziałek gwałtowne zamieszki z żądaniem ustąpienia Kadafiego objęły Trypolis. Według źródeł medycznych i świadków policja odpowiada na protesty ostrą amunicją. Jest co najmniej kilkuset zabitych.

Egipt sam niedawno przeżywał kilkunastodniową rewoltę, która doprowadziła do ustąpienia rządzącego krajem przez lat 30 prezydenta Hosniego Mubaraka.

Laurki dla Kaddafiego [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM