CBŚ aresztuje gangsterów z "Pruszkowa". Odpowiedzą za haracze i porwania

Kierowali nimi dobrze znani gangsterzy: Leszek D. ps. "Wańka", Mirosław D. ps. "Malizna" i Sławomir S. ps. "Krakowiak". Sześciu mężczyzn wymuszało haracze i porywało bogatych ludzi dla okupu. Bandytów - w wieku od 40 do 60 lat - aresztowali oficerowie CBŚ.

Zatrzymani członkowie "Pruszkowa"

Działali w Małopolsce i na Mazowszu. Porywali dla okupu, wymuszali haracze. Wszystkimi operacjami bandytów kierowali potężni gracze polskiego światka przestępczego - Leszek D. ps. "Wańka", Mirosław D. ps. "Malizna" i Sławomir S. ps. "Krakowiak". Sześciu aresztowanych mężczyzn jest podejrzanych o udział w zorganizowanej i zbrojnej grupie przestępczej.

- Ustaleni sprawcy - mężczyźni w wieku od 40 do 60 lat z Warszawy i okolicznych miejscowości - pod kierownictwem Leszka D. ps. Wańka, Mirosława D. ps. Malizna oraz Sławomira S. ps. Krakowiak dokonali wymuszeń na łączną kwotę co najmniej 780 tys. zł, na szkodę osób prowadzących działalność gospodarczą - poinformował rzecznik śląskiej policji podinspektor Andrzej Gąska.

Śląska policja i CBŚ łapią bandytów z "Pruszkowa"

Oficerowie CBŚ rozpracowali przestępców we współpracy ze śledczymi z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Akcję zatrzymania przeprowadzono w Warszawie, Piasecznie i w najbliższych okolicach tych miast. Zarzuty udziału w grupie usłyszeli dwaj kolejni mężczyźni, wcześniej tymczasowo aresztowani w innych postępowaniach. Za zarzucane im przestępstwa mogą spędzić do 10 lat w więzieniu. Od 1999 roku członkowie pruszkowskiej zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, wspólnie z członkami podgrup przestępczych z województwa mazowieckiego, wymuszali od przedsiębiorców haracze oraz porywali majętne osoby dla okupu - informuje śląska policja.

Zarzuty dla gangsterów

"Krakowiakowi", "Maliźnie" i 7 innym podejrzanym postawiono zarzuty kierowania zorganizowaną pruszkowską grupą przestępczą. Inny namierzony członek grupy, który zgłosił się na wezwanie, dostał dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu. Jeszcze inny - Robert R. uniknie konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości - w 2001 roku został zastrzelony w wyniku porachunków grup przestępczych. Sąd tymczasowo aresztował 8 podejrzanych. Za popełnione przestępstwa mogą im grozić kary do 10 lat pozbawienia wolności. Na poczet przyszłych kar majątkowych policjanci i prokuratorzy tymczasowo zajęli także mienie podejrzanych. Jego łączna wartość to ok. 100 tys. zł.

Dotychczas w śledztwie 53 podejrzanym przedstawiono 147 zarzutów popełnienia przestępstw. Łącznie zastosowano 40 aresztów tymczasowych i 12 dozorów policyjnych. Policja zapowiada kolejne aresztowania i doprowadzenia podejrzanych z aresztów śledczych i zakładów karnych. Mają im zostać postawione zarzuty.

Oszuści ukradli ponad trzy miliony złotych. Rozpoznajesz ich? [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM