Dziś rozprawa ws. odszkodowań dla rodzin ofiar CASY. Będzie ugoda?

Przed Sądem Rejonowym w Warszawie o 14.00 odbędzie się rozprawa ugodowa w sprawie odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy samolotu CASA. Pełnomocnik poszkodowanych mecenas Sylwester Nowakowski liczy, że na tym posiedzeniu uda się zawrzeć ze Skarbem Państwa 23 ugody o wypłacenie zadośćuczynienia.

Dzisiejszą rozprawę poprzedziły negocjacje z MON na temat szczegółów ugód. Mecenas Nowakowski powiedział, że rozmowy były potrzebne po to, żeby dziś w sądzie zapisać już tylko treść konkretnej ugody dla konkretnej osoby. Prawnik wyjaśnił, że takie postanowienie jest jak wyrok i kończy daną sprawę. Pełnomocnik rodzin nie chciał jednak zdradzić, jakie to będą dokładnie zadośćuczynienia. Wiadomo jednak, że rodziny ofiar katastrofy CASY domagają się takiego samego potraktowania, jak rodziny tragedii smoleńskiej. Mecenas Nowakowski powiedział jedynie, że jest zadowolony z rozmów z ministerstwem obrony.

Przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy samolotu CASA domagają się wypłaty odszkodowań od ministerstwa obrony od ubiegłego roku. W sumie wnioski złożyło około 50 osób. Od początku MON deklaruje chęć zawarcia ugód. W ubiegły czwartek obie strony zakończyły negocjacje w tej sprawie - powiedział IAR wiceminister obrony Czesław Piątas. resort zaproponował ze swojej strony zadośćuczynienie podobne do tego, jakie zaproponowano rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej.

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyła się pierwsza rozprawa ugodowa w tej sprawie. Przed sądem porozumienie zawarła jedna poszkodowana w katastrofie CASY osoba. Strony nie zdradziły jednak opinii publicznej treści porozumienia.

Kolejne posiedzenie ugodowe w sprawie odszkodowań za katastrofę, dotyczące około 20 osób, wyznaczono na 1 kwietnia. Do katastrofy wojskowego samolotu CASA doszło w styczniu 2008 roku. Maszyna rozbiła się przy podchodzeniu do lądowania przez wojskowym lotniskiem w Mirosławcu. Zginęło 20 osób.

DOSTĘP PREMIUM