Plastikowe dowody osobiste do wymiany

Karuzela z wymianą dowodów osobistych zatoczyła koło. Osoby, które plastikowym dokumentem cieszą się najdłużej, znowu musza stanąć w kolejce do wymiany.

- Pierwsze plastikowe dowody, które wydaliśmy w 2001 roku trzeba wymienić. Dokument jest ważny właśnie 10 lat. W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, jest to 5 lat. Osoby, które ukończyły 65 rok życia, o ile zwróciły się o wydanie dowodu osobistego na czas nieoznaczony - dowód jest ciągle ważny - tłumaczy Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska.

Jak sprawdzić, czy to my musimy wymienić dokument? - Daty ważności szukać należy w prawym dolnym rogu dokumentu. Jeśli okaże się, że termin się zbliża, lub już został przekroczony, trzeba jak najszybciej zgłosić się do UM po nowy dokument - wyjaśnia urzędnik.

Co ważne - wymiana nic nie kosztuje. - Od dwóch lat procedura jest bezpłatna, a wniosek można pobrać ze strony www.gdansk.pl. Teoretycznie osobom, które nie wymienią dowodu grozi 5 tys. zł grzywny, a nawet dwa miesiące ograniczenia wolności - przestrzega urzędnik. Ale od razu zapewnia, że gdański urząd nie będzie występował o karanie zapominalskich. - Liczymy na to, ze mieszkańcy będą zgłaszali się we własnym interesie - uśmiecha się Piotrowski. - Brak ważnego dowodu może skutkować problemami podczas spotkania z policją, w banku lub podczas próby zrobienia zakupów na raty - dodaje.

O wymianie plastikowych dowodów właściwie nikt nie pamięta. W styczniu i lutym 2011 roku, z powodu upływu terminu straciło ważność ponad 1500 dokumentów. A do wymiany nie zgłosił się nikt.

DOSTĘP PREMIUM