Pomnik mistrza krzyżackiego w centrum miasta? Spór w Elblągu

Pomnik wielkiego mistrza krzyżackiego Hermana Balka w centrum miasta? W Elblągu wybuchła gorąca dyskusja. - To wielokulturowe dziedzictwo - mówią jedni. - Nie. To dowód uległości wobec Niemców - mówią inni.

Monument stał kiedyś na fontannie w centrum Elbląga. Zniknął tuż po wojnie. Czy powinien wrócić? Dyskusję zainicjował lokalny portal Elbląg.info

- Chcieliśmy rozpocząć dyskusję o tożsamości miasta. O jego dziedzictwie kulturowym, historycznym - tłumaczy Marcin Pszczółkowski, zastępca redaktora naczelnego serwisu. Udało się. Przypomnienie, że miasto założyli Krzyżacy wespół z lubeckimi kupcami rozwścieczyło część dzisiejszych elblążan.

- Argumenty przeciw są takie same od wielu lat - mówi Pszczółkowski. Jakie? Że to rzekoma gloryfikacja niemieckości, obawa przed germańskim żywiołem, który tu rozpoczął swą wschodnią ekspansję.

"Zakon zrobił wiele dobrego"

Pomysł podoba się za to Jackowi Nowińskiemu, szefowi miejskiej biblioteki, który zauważa, że wciąż żywy jest wizerunek Krzyżaków utrwalony piórem Sienkiewicza. - Sienkiewicz jest dobrym pisarzem drugorzędnym, jak mawiał Gombrowicz. Traktujmy go więc jako powieściopisarza, a nie mędrca, historycznego faktografa - mówi Nowiński. Dodaje, że tworzenie wizerunku zakonu dopełniła ekranizacja "Krzyżaków". Powstawała, gdy krajem rządził Władysław Gomułka, znany z antyniemieckich obsesji.

- Jest cała masa literatury, która pokazuje, że ten zakon naprawdę zrobił tu też wiele dobrego. Była to swoista misja cywilizacyjna - dodaje.

Będzie debata

Ten pogląd zdają się podzielać władze miasta. Anna Kleina, rzeczniczka prezydenta mówi, że są w historii zakonu elementy, które z powodzeniem mogą służyć za wzór. - To przede wszystkim sposób zarządzania, silna gospodarka. Z pewnością można znaleźć wiele pozytywów - mówi.

Zanim jednak Wielki Mistrz powróci na fontannę na Placu Słowiańskim, w mieście odbędzie się debata. - Chcemy poznać opinię autorytetów, historyków, miłośników miasta oraz samych elblążan - mówi Kleina.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM