Zatrzymano pięć osób ws. kradzieży obrazów Nowosielskiego

Policja zatrzymała pięć osób związanych z kradzieżą obrazów zmarłego niedawno Jerzego Nowosielskiego. Kradzieży dokonano tuż po śmierci artysty, 21. lutego.

Według TVP Info, wśród zatrzymanych jest złodziej, dwóch paserów i kobieta, która pomagała w kradzieży. Wartość dzieł szacuje się na kilkaset tysięcy złotych.

O przełomie w sprawie napisaliśmy wczoraj . Policjantom ze specjalnej grupy "Vinci" zajmującej się kradzieżami dzieł sztuki udało się namierzyć złodziei zuchwałej kradzieży w domy artysty - ustaliła "Gazeta".

W czwartek do późnego wieczora trwała policyjna akcja odzyskiwania obrazów skradzionych z domu Jerzego Nowosielskiego. - Zatrzymaliśmy pięć osób, część w Krakowie, część w innych województwach - powiedział rzecznik małopolskiej policji, młodszy inspektor Dariusz Nowak.

- Wszyscy zatrzymani mają bogatą przeszłość kryminalną i rozbudowaną kartotekę - opisuje Nowak.- Wiedzieli gdzie twórca mieszka, więc kiedy usłyszeli o jego śmierci, skorzystali z okazji. To włamanie nie było skomplikowane - po prostu wypchnęli okna na parterze- dodaje.

Ukradli na zamówienie?

Policja nie wyklucza, że złodzieje ukradli dzieła na zamówienie. Podała, że skradziono 9 obrazów, 5 ikon oraz drobne rzeczy codziennego użytku Nowosielskiego, m.in. zegary kominkowe, jego nagrodę za całokształt twórczości.

Policjanci nie odzyskali jeszcze dzieł sztuki: na razie podejrzewają, gdzie złodzieje mogli ukryć obrazy. Nowak dodaje, że do końca dzisiejszego dnia sprawa ta powinna się wyjaśnić.

9 obrazów, 5 ikon. Zobacz skradzione obrazy>>

DOSTĘP PREMIUM