"Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!". Już w niedzielę Manifa

Od soboty do wtorku przez Polskę przejdą Manify. Pierwsza odbędzie się w Szczecinie. Największa, jak co roku, będzie zapewne warszawska Manifa, której hasło brzmi ""Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!". Manifestacja poświęcona będzie pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Przez stolicę Manifa, organizowana przez Porozumienie Kobiet 8 Marca, przejdzie już po raz 12. W tym roku hasłem manifestacji będzie "Dość wyzysku! Wymawiamy służbę!". - Kontynuujemy tematy ekonomiczne. Chcemy mówić o ekonomii w kontekście płci, sprawiedliwości społecznej, prawa do pracy. Bo ekonomia ma płeć. Uważamy, że należałoby mówić o prawie do godnej pracy i płacy, a nie tylko o równych prawach w wyścigu szczurów - mówiła w TOK FM współorganizatorka warszawskiej Manify - Elżbieta Korolczuk.

Manifestacja rozpocznie się w niedzielę w samo południe przed Pałacem Kultury i Nauki, na parkingu od strony ul. Marszałkowskiej. - Potem przejdziemy pod Sejm. Manifa poświęcona będzie pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej. To przykład osoby, która zawsze walczyła o prawa kobiet i innych grup dyskryminowanych. Bardzo nam jej brakuje - dodała Korolczuk. Jak dodała, po zakończeniu demonstracji pod tablicą upamiętniającą Jarugę-Nowacką zostaną złożone kwiaty.

Według przedstawicielki Porozumienia Kobiet 8 Marca dotychczasowe Manify pokazały, że "nasi politycy są wyjątkowo odporni". - Ale mam nadzieję, że otwarcie ważnych tematów społecznych, to jest element kuli śniegowej. Jeśli jest grupa, która zaczyna nagłaśniać problemy, to potem sprawa idzie dalej. I ludzie zaczynają sobie uświadamiać i mówić o tym problemie - stwierdziła Elżbieta Korolczuk.

Pierwszy będzie Szczecin

Manifa w Warszawie będzie zapewne największa. Ale pierwsza będzie manifestacja w Szczecinie, która rozpocznie się w sobotę na placu Lotników. Oprócz Warszawy w niedzielę - 6 marca - Manify odbędą się w Gdańsku, Olsztynie, Toruniu, Krakowie.

Manifa w stolicy Małopolski będzie wyjątkowa. - W tym roku mija 100 lat od zorganizowania w Krakowie pierwszej demonstracji w sprawie równości kobiet i mężczyzn, która odbyła się 19 marca 1911 roku. W nawiązaniu do rocznicy będziemy szły tą samą trasą pod hasłem "Walka trwa". Bo mimo, że walka zaczęła się 100 lat temu, to cały czas mamy mnóstwo do zrobienia - mówiła w Komentarzach Radia TOK FM - Agata Teutsch, współorganizatorka krakowskiej Manify. Demonstracja w Krakowie rozpocznie się w niedzielę o 13, przy ul. Rajskiej. Skończy się przed siedzibą UM.

Dzień Kobiet świętuj na Manifie

Trzy Manify zaplanowano na 8 marca - w Łodzi, Katowicach i Poznaniu. - Świętujemy 8 marca, bo to nasza łódzka tradycja i tak się składa, że w tym roku to będzie też ósma Manifa. Spotykamy się o 15.30 w Pasażu Schillera, a potem maszerujemy ul. Piotrkowską - zapowiedziała w TOK FM dr Izabela Desperak.

Na demonstracji się nie skończy. - Mamy też debatę polityczną "Kobiety mówią sprawdzam" i wieczór filmowy w kinie Cytryna - dodała współorganizatorka łódzkiej Manify.

Święto Kobiet? Tylko na Manifie!>>

DOSTĘP PREMIUM