95 proc. ankietowanych uważa, że Polki nie są dyskryminowane

Niemal 95 proc. Polaków twierdzi, że kobiety w Polsce nie są dyskryminowane. Jedynie 3 proc. respondentów jest innego zdania. 2 proc. nie wyraziło opinii w tej kwestii. To wynik najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Prezes Instytutu Marcin Duma tłumaczy, że ankietowani byli pytani o to czy generalnie kobiety w naszym kraju są dyskryminowane. - W zasadzie wszyscy Polacy, zarówno kobiety jak i mężczyźni w dowolnym wieku uważają, że według naszych standardów kulturowych Polki nie są dyskryminowane - twierdzi prezes Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Duma dodaje, że prawie 98 proc. mężczyzn odpowiedziało w sondażu "tak", a wśród pytanych kobiet odsetek jest niewiele mniejszy, bo wynosi ponad 92 proc.. Prezes Instytutu przypomina, że badanie obrazuje opinię Polaków, nie odnosząc się do żadnych miarodajnych wskaźników. W percepcji Polek i Polaków równouprawnienie jest faktem - tłumaczy Marcin Duma.

Święto Kobiet nadal ważne

Z sondażu wynika także że nieco ponad 75 proc. badanych obchodzi Święto Kobiet, jedynie dla 25 proc. 8 marca nie jest wyjątkowym dniem. Duma wyjaśnia, że są przynajmniej dwie przyczyny dla których część Polaków nie uznaje Święta Kobiet. - Dla jednych święto to ma konotacje związane z PRL, natomiast 8 marca nie jest zakorzeniony wśród wielu młodych ludzi, dla których ważniejsze są Walentynki - zauważa.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 4 marca na grupie 1070 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent.

Gabinet cieni Danuty Huebner - kobiety u steru [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM