Czy lekarz "wszczepił" raka? Chce mniejszego wyroku

Oskarżyciel posiłkowy, oskarżony i jego obrońca złożyli apelacje od wyroku Sądu Rejonowego w Lublinie w sprawie przeszczepu nerek, w których były komórki nowotworowe. W wyniku tego przeszczepu dwie osoby zmarły. .Dr Andrzej P., który nadzorował przeszczep, dostał rok więzienia w zawieszeniu, ale uważa, że to kara zbyt surowa.

Dr Andrzej P., lekarz z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego w Lublinie został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Miał odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci, ale ostatecznie sąd zmienił kwalifikację prawną czynu. Uznał, że doktor nie dopełnił obowiązków, tzn. nie dołożył należytej staranności, gdy wydawał zgodę na przeszczep dwóch nerek.

Do sądu wpłynęły właśnie trzy apelacje od tego wyroku. Odwołał się sam lekarz oraz jego obrońca. Uważają, że powinno być uniewinnienie. - Przy tych ustaleniach, które sąd poczynił, przy wiedzy, jaką dysponował pan doktor na temat organów dawcy i stanu zdrowia dawcy, nie ma możliwości przypisania mu winy - mówi obrońca lekarza, mecenas Andrzej Maleszyk.

Trzecią apelację złożył oskarżyciel posiłkowy. To mąż pacjentki, której wszczepiono nerkę z komórkami nowotworowymi. To przyczyniło się do jej śmierci. Oskarżyciel ma w sprawie wyroku zdanie odmienne.

- Sprawa jest precedensowa - mówi Maleszyk. Podkreśla, że lekarz zrobił wszystko co mógł, zlecił badania histopatologiczne. - Wynik tego badania upoważniał go do tego, by dokonać przeszczepu. Tak stwierdził krajowy konsultant do spraw transplantologii, który jednoznacznie uznał, że w tego typu przypadku on sam dokonałby przeszczepu - dodaje mecenas.

Operacja miała miejsce w czerwcu 2005 r. Andrzej P. podjął decyzję o przeszczepie nerek od 19-latka z Ryk. Z wstępnej opinii histopatologa wynikało, że nastolatek mógł być chory na grasiczaka. Lekarz uznał, że nie ma przeciwwskazań do przeszczepu. Po transplantacji okazało się, że nie był to grasiczak, a złośliwy chłoniak, nowotwór, przy którym śmiertelność jest bardzo wysoka.

DOSTĘP PREMIUM