Naziści bohaterami Poznania? Błąd w renomowanym przewodniku

Komendant obozów koncentracyjnych Arthur Liebehenschel i generał Wehrmachtu Günther von Kluge. To według przewodnika ?In Your Pocket? "bohaterowie Poznania". Nazwiska nazistów pojawiają się w publikacji obok tak uznanych osób związanych ze stolicą Wielkopolski jak Jan A.P. Kaczmarek czy Krzysztof Komeda. - Szok - mówią przedstawiciele Urzędu Miasta, który wykupił reklamy w przewodniku.

Przewodnik "In Your Pocket" opublikował w wersji papierowej i internetowej artykuł pt. "Bohaterowie Poznania".

Urząd: Z tekstem nie mamy nic wspólnego

Publikacja wzbudziła oburzenie m.in. w Urzędzie Miasta, który reklamuje się na stronach "In Your Pocket". - To było dla nas szok. Może to był wynik jakieś niefrasobliwości, niedopatrzenie wydawnictwa - mówi TOK FM Włodzimierz Groblewski z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

Miasto informuje, że na promocję w kwartalniku wydało 18 tysięcy złotych - za rok z góry. Groblewski przekonuje jednak, że pieniądze były przeznaczone na reklamę w periodyku, nie na publikację, która była inicjatywą redakcji. - To uznane pismo, dostępne w hotelach i biurach turystycznych na całym świecie, więc stwierdziliśmy, że reklama w nim to korzystne posunięcie - tłumaczy Groblewski. - Ale z tekstem nie mamy nic wspólnego: nie jesteśmy jego autorem, nie jesteśmy też cenzorem, by weryfikować, co robi wydawnictwo - dodaje.

Dlatego urzędnicy interweniowali i w nowym numerze kwartalnika artykuł się już nie pojawi. Tytuł został poprawiony w wersji internetowej (na zdjęciu). Wycofany zostanie też dostępny jeszcze nakład poprzedniego numeru.

"Błąd podczas druku"

Miasto rozważa czy dalej współpracować z wydawcami. Prezes Grupy Wydawniczej "In Your Pocket Polska & New Poland Express" Martin Kitson przekonuje, że pierwotnie tytuł artykułu miał brzmieć "Local Heroes & Villains" (w wolnym tłumaczeniu: "Lokalni bohaterowie i niechlubne postaci"). Z listu, który dotarł do TOK FM wynika, że błąd wkradł się podczas przygotowania przewodnika do druku i nie zostało to wychwycone podczas korekty. "Właściwy" tytuł widnieje już na stronie internetowej kwartalnika. Kitson zastrzega, że zawartość tekstu nie powinna jednak budzić wątpliwości, że wymieniając jako bohaterów nazistów autor nie gloryfikował ich postępowania.

Jednak w poprawionym tekście, zamieszczonym w internecie, nadal pozytywnym bohaterem jest as niemieckich U-Bootów Lothar von Arnauld de la Periere, który podczas I wojny światowej zatopił 141 alianckich jednostek.

DOSTĘP PREMIUM